Fritillaria imperialis L. ve Fritillaria persica L. türleri üzerinde farmasötik botanik ve fitokimyasal araştırmalar
Morphological, anatomical and phytochemical studies on Fritillaria imperialis L. and Fritillaria persica L.
- Tez No: 554427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Liliaceae familyasına ait Fritillaria imperialis L. ve Fritillaria persica L. türleri farmasötik botanik ve fitokimyasal yönünden incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda türlerin kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi karakterleri fotoğraf ve çizimler ile desteklenmiştir. Morfolojik bulgular 'Flora of Turkey' ve 'Resimli Türkiye Florası' eserleri ile kıyaslanarak tablolar halinde verilmiştir. Anatomik çalışmalarda türlerin kök, gövde ve yaprak kısımlarının kesitleri alınarak kesitler çeşitli boyalar ile boyanmıştır. Dijital kamera ile fotoğraflanan türlerin monokotil grubu ile benzerlikleri ve iki türün birbiriyle olan anatomik ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca bu türlerin bulbları üzerinden yapılan Katı Faz Mikroekstraksiyon yöntemi ile uçucu bileşikleri aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Fritillaria imperialis L. and Fritillaria persica L. (Liliaceae) species were investigated for pharmaceutical botanical and phytochemical. Morphological studies have been supported with photographs and drawings of bulb, stem, leaf and flower characters. Morphological findings were presented with 'Flora of Turkey' and 'Resimli Türkiye Florası' by comparing. In anatomical studies, cross sections of the roots, stem and leaf were taken and the cross sections were painted with various dyes. The anatomical cross sections were photographed with a digital camera. The similarities with the monocotyle group were explained. The anatomical relationships of two species were described. In addition, volatile compounds were elucidated by Solid Phase Microextraction method.