Şanlıurfa ili sebze alanlarında bulunan akar türleri yayılışları ve konukçuları üzerinde araştırmalar
Researches on spreading of mite species and host that is found in vegetable areas of Şanlıurfa
- Tez No: 55445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisan Tezi ŞANLIURFA ÎLİ SEBZE ALANLARINDA BULUNAN AKAR TÜRLERİ YAYILIŞLARI VEKONUKÇULARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Emine ÇIKMAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabiüm Dah 1995, Sayfa: 88 Bu çalışmada, 1994 - 1995 yıllarında Şanlıurfa Merkez, Akçakale, Birecik ve Bozova ilçeleri sebze üretim alanlarında bulunan akar türleri, yayılışları ve konukçula rı araştırılmıştır. Çalışmada Tetranychidae, Acaridae, Phytoseiidae, Pyemotidae ve Tydeidae familyalarına ait toplam 8 tür saptanmıştır. Sebzelerde zararlı olan türlerin Tetranychidae ve Acaridae familyası içerisinde yer aldığı belirlenmiştir. Bunların dışında Tydeidae familyasına bağlı Tydeus sp., türü faydalı akar türü olarak saptanmıştır. Phytoseiidae familyasına bağlı bir tür olan Ambfyseius barkeri (Hughes, 1945), sebzeler üzerinde zararlı olan akar, thrips ve beyaz sinek gibi küçük arthropodlann doğal düşmanı olarak saptanmıştır. Ayrıca sebze aIanlannda,_Pyemotidae familyasına bağlı Pyemotes sp., Thrips sp., üzerinde ektoparazit olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sebze Zararları, Fitofag, Yararlı ve Ektoparazit Akar Türleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCHES ON SPREADING OF MİTE SPECIES AND HOSTS THAT IS FOUND IN VEGETABLE AREAS OF ŞANLIURFA Emine ÇIKMAN University of Harran Graduate School of Natural and Sciences 1995, Page: 88 In this study, spreading of mite species and their hosts were researched that is found in the vegetable area of Şanlıurfa' s center Akçakale, Birecik and Bozova, in 1994-1995. In study was found total 8 species releated Tetranychidae, Acaridae, Phytoseiidae, Pyemotidae and Tydeidae families and was found species of pests on vegetables was taken place in Tetranychidae and Acaridae. Moreever in study was found beneficial mite Tydeus sp., was that is species related to Tydeidae family Ambtyseius barken ( Hughes, 1945 ) was that is species related to Phytoseiidae's family, natural enemy of Arthropods like Thrips and white fly that is pests on vegetables. Moreever, it was found on Pyemotes sp., Thrips sp., releated Pyemotidae' s family as ectoparazit. KEY WORDS: Vegetables Pests, Phytophagous, Predatory and Ectoparazit, Mite Species