Harran Ovası şartlarında sulamanın nohut (Cicer arietinum L.) bitkisinde verim ve verim unsurlarına etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 55446
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
öz Yüksek Lisans Teri HARRAN OVASI ŞARTLARINDA SULAMANIN NOHUT (Cîeer arieiinum L.) BİTKİSİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA ArifÇELİKDEMİR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilimdalı 1995, Sayfa:30 Bu araştırma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Uygulama Alanında sulamanın nohut üzerindeki etkisini tesbit amacı ile yapılmıştır. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrüriü olarak ELC 482, FLIP 81 293C, FLIP 84 164C ve FLIP 85 5C nohut çeşitleri ile yürütülmüştür. En yüksek tane verimi 358 kg./da. ortalama ile sulu şartlarda yetiştirilen FLIP 81 293C ceşitinden, en düşük tane verimi de 89.75 kg./da. ortalama ile kura şartlarda yetiştirilen FLIP 85 5C ceşitinden elde edilmiştir. Susuz şartlarda en yüksek verim 121.50 kg./da. ortalama ile ILC 482 ceşitinden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Harran Ovası şartları, nohut (Cicer arietinum L.), sulama, morfolojik ve tarımsal karakterler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF IRRIGATION ON CHICKPEA (Cicer arietinum L.) ON YIELD AND YTELD COMPONENTS UNDER THE ECOLOGICAL CONDITIONS OF HARRAN PLAIN Arif ÇELÎKDEMİR Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995,Page:30 This study was conducted at the department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Harran on the research and application area. In order to determine the effects of irrigation on chickpea (Cicer arietinum L.). Field trials were conducted employing Randomised Block Divided parcels Design with four replications, on the four variety of chickpea (ILC 482, FLIP 81 293C, FLIP 84 164C and FLIP 85 5C). Results indicated that the highest seed yields average was 358 kg./decare, under irrigation condition with the variety of chickpea (FLIP 81 293C). The lowest seed yields average was 89.75 kg./decare under dry condition with the variety of chickpea (FLIP 85 5C). Under dry condition the highest seed yields average was 121.50 kg./decare with the variety of chickpea (ILC 482). KEY WORDS: Harran Plain conditions, chickpea (Cicer arietinum L.), irrigation, morphological and agricultural characters.