Alzheimer hastalarında müziğin uyum güçlüğünü azaltmadaki etkisi
The effect of music on decreasing of adaptation difficulty in the patients with alzheimer
- Tez No: 554455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmamız, Alzheimer hastalarında Nihavent makamının uyum güçlüğünü azaltmadaki etkisini belirlemek amacıyla yapılan öntest-sontest randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Bu çalışma; Türkiye Alzheimer Derneği Eskişehir Şubesi Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi'nde 16 Nisan 2018 - 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında, dahil edilme kriterlerine uygun 30 hasta ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanımlayıcı Özellikler Veri Formu, Yaşlılarda Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği (YUGDÖ), Emosyonel Durum Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson Ki-kare, Student's-t testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Deney grubu YUGDÖ sontest puan ortalaması 0.66 ± 0.24 iken, kontrol grubu YUGDÖ sontest puan ortalaması 1.29 ± 0.59'dur. Deney ve kontrol grupları arasında YUGDÖ sontest puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p= 0.001) vardır.
Özet (Çeviri)
Our study is a pretest-posttest randomized controlled experimental study to determine the effect of Nihavent music on decreasing of adaptation difficulty in Alzheimer's patients. This work was done with 30 patients that meet the criteria for inclusion in Turkey Eskisehir Branch of the Alzheimer's Association and the Nursing Home Elderly Care Center between the dates April 16, 2018 - July 13, 2018. Descriptive Characteristics Data Form, The Assesment of Adaptation Difficulty in Elder Scale, Emotional Situation Evaluation Form were used as data collection tools. Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson Ki-kare, Student's-t test were used to evaluate the data. According to the findings of the study; The Assesment of Adaptation Difficulty in Elder Scale posttest mean score of the experimental group was 0.66 ± 0.24, and The Assesment of Adaptation Difficulty in Elder Scale mean score of the control group was 1.29 ± 0.59. There was a statistically significant difference (p=0.001) between the experimental and control groups in terms of The Assesment of Adaptation Difficulty in Elder Scale posttest scores.