Alzheimer hastalarında kolinesteraz inhibitörleri ve antipsikotik ilaç kullanımının serum protein ve lipit oksidasyon belirteçleri düzeyine etkisi
The effect of acetylcholine-esterase inhibitors and antipsychotic drugs therapy on serum protein and lipid oxidation markers status in patient with Alzheimer?s disease
  1. Tez No: 242372
  2. Yazar: SİNEM FIRTINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR KONUKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) patogenezinde oksidatif stres önemli bir rol oynamaktadır. Amacımız, AH'da serum oksidatif belirteçlerinin düzeylerini belirlemek ve Asetilkolin esteraz inhibitörü (AKEİ) ve/veya atipik antipsikotik (AP) ilaç kullanımının bu belirteçlerin düzeyine etkisini incelemektir. Bu amaçla serum Malondialdehid (MDA), F2-izoprostan, Nitrit+Nitrat, 3-nitrotirozin(3-NT), protein karbonil (PCO), Asimetrik Dimetil L-Arginin (ADMA) ve Okside-LDL (Ox-LDL) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress may play an important role in the pathogenesis of Alzheimer?s disease(AD). The aim of this study to determination of serum oxidation marker levels and to investigate the effects of Acetylcholine esterase inhibitors(AChEIs) and/or antipsychotic(AP) drugs on these marker levels. We measured serum levels of 3-nitrotyrosine(3-NT), Protein Carbonyl(PCO), Nitrite+Nitrate, Asymmetrical Dimethyl-L-Arginine(ADMA), Oxidated LDL(ox-LDL), Malondialdehyde(MDA) and F2-isoprostan.