Ratlarda testis torsiyon-detorsiyonuna myricetinin etkisi
Effects of myricetin on testicular torsion-detorsion injury in rats
- Tez No: 554462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SONAY YALÇIN CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Testis torsiyonu; spermatik kordun kendi etrafında dönmesine bağlı olarak testis ve etrafındaki yapıların kan akımının kesilmesine neden olan acil bir durumdur. İlk 4-6 saat içerisinde tanı konulmadığı takdirde özellikle komplet torsiyonlarda testiste geri dönüşü olmayan iskemik hasar ve gonad kaybı meydana gelmektedir. Testis torsiyonunun İ/R patofizyolojisi; torsiyon sırasında oluşan iskemik hasara ek olarak cerrahi detorsiyon işlemi sonrası açığa çıkan serbest oksijen radikalleri hücre duvarında ve mitokondride lipit peroksidasyonuna yol açarak testis dokusunda reperfüyon hasarına yol açmaktadır. Bu deneysel çalışmamızda; myricetinin antioksidan özelliğinin yanı sıra sperm motilitesini ve viabilitesini artırıcı etkisinden dolayı testis torsiyonunda İ/R hasarına karşı koruyucu etkisini ve bir tedavi şekli olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçladık. Her grupta 6 adet rat olmak üzere 3 grup oluşturuldu.Torsiyon, sol testis dışarı alınarak saatin aksi yönünde 720 derece döndürülmesiyle oluşturuldu.Grup 1 sham grubuydu. Grup2'ye testis torsiyonu yapılıp 2 saat beklendi, detorsiyondan 2 saat sonra orşiektomi yapıldı. Grup 3'e torsiyon yapılıp 2 saat beklendikten sonra detorsiyondan 30 dk önce 1mg/kg intraperitoneal myricetin verilip detorsiyondan 2 saat sonra orşiektomi yapıldı. Testis torsiyonunda reperfüzyon hasarının önlenmesinde myricetin etkisi biyokimyasal olarak, doku MDA, SOD, CAT düzeylerine bakıldı. Ayrıca histopatolojik etkisini göstermek içinde JTBS ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion; It is an emergency that causes the blood flow of the testis and the surrounding structures to interrupt due to the rotation of the spermatic cord. If the diagnosis is not made within the first 4-6 hours, irreversible ischemic damage and gonad loss occur in the testicle, especially in complete torsions. I / R pathophysiology of testicular torsion; In addition to ischemic damage during torsion, free oxygen radicals released after surgical detorsion lead to lipid peroxidation in the cell wall and mitochondria, causing reperfusion damage in the testicular tissue. In this experimental study; We aimed to investigate myricetin's antioxidant properties as well as its protective effect against I / R damage in testicular torsion and its usability as a treatment modality due to its effect on increasing sperm motility and viability. Three rats were formed in each group. Torsion was created by taking the left testis out and turning it counterclockwise 720 degrees. Group 1 was the sham group. In Group 2, testicular torsion was performed and waited for 2 hours, orchiectomy was performed 2 hours after detorsion. Group 3 received torsion and waited for 2 hours, then 1 mg / kg intraperitoneal myricetin 30 minutes before detorsion and orchiectomy was performed 2 hours after detorsion. The effects of myricetin on testicular torsion reperfusion injury were evaluated biochemical, tissue MDA, SOD, CAT levels. It was also evaluated with JTBS to show its histopathological effect.