Harran Ovası koşullarına uygun pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurları arası ilişkilerin korelasyon ve path analizi ile saptanması üzerinde bir araştırma
A research on determining relationships between yield components of some cotton varieties (Gossypium hirsutum L.) by the correlation and path analysis on the Harran Plan conditions
- Tez No: 55447
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINA UYGUN PAMUK {Gossypium kirsutitm L.) ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE VERİM UNSURLARI ARASI İLİŞKİLERİN KORELASYON VE PATH ANALİZİ İLE SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Osman ÇOPUR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabüim Dalt 1995 Bu araştırma, 1993 ve 1994 yıllarında, Harran Ovası koşullarında, bazı pamuk çeşitlerinde (G. himıtum L.) verim ve verim unsurları arasındaki ilişkileri korelasyon ve path katsayısı ile saptamak amacıyla, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında yürütülmüştür. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak düzenlenmiş ve bitki materyali olarak 1 2 pamuk çeşidi ekilmiştir. Çalışma sonucunda; kütlü pamuk verimi yönünden çeşitlerin yıllara göre farklılık gösterdiği ve TKY-9306 çeşidinin koza sayısı; TKY-9301 çeşidinin koza kütlü ağırlığı, 100 tohum ağırlığı ve lif indeksi; CS-65 çeşidinin çenet sayısı; Siocra 1- 4 çeşidinin odun dalı sayısı ve Sayar 314 çeşidinin ise bitki boyu yönünden dikkati çektiği saptanmıştır. 10 ayrı özellikle yapılan korelasyon analizi sonucunda; kütlü pamuk verimi ile bitki boyu ve koza sayısı arasında önemli ve olumlu; çenet sayısı ve erkencilik oranı arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yapılan path analizi sonucuna göre: bitki boyu ve koza sayısının kütlü pamuk verimine etkilerinin olumlu yönde ve doğrudan olduğu saptanmıştır. Bunlara göre, kütlü pamuk verimi yönünden yapılacak seleksiyon çalışmalarında bitki boyu ve bitki başına koza sayısı gibi özelliklerin kullanılması daha yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Pamuk (G. hirsııtum L.), Verim, Özellikler Arası İlişkiler, Path Katsayısı
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINING RELATIONSHIPS BETWEEN YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME COTTON VARIETIES (Gossyyium hirsulum L.) BY THE CORRELLATİON AND PATH ANALİYSİS ON THE HARRAN PLAIN CONDITIONS Osman ÇOPUR Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995 This research was conducted to determine relationships between the yield and yield components of cotton varieties (G. hirsııtum L). Trials were carried out on the Harran Region, at the Faculty of Agriculture areas in the years of 1 993 and 1 994 Experiments were planned according to the randomized block designs with three replications. Twelve selected cotton varieties were used and correlation and path analysis were carried out in this study. In this study, it was determined the promising varieties for seed cotton yield have shown significantly difference for seed cotton according to the years; TKY-9306 for numbers of the bolls; TKY-9301 for weight of the seed cotton bolls, seed index and lint index; CS-65 for numbers of carpel; Siocra 1-4 for number of monopodia and Sayar-314for plant height were obtained from the cultivars for plant characteristics. As a result, significant and possitive relations were found between seed cotton yield and height of per plant and number of per bolls; significant and negative a relationship among seed cotton yield and number of per carpel and per earliness were also found. According to analysis of path coefficient, plant height and number of bolls can be useful for improving seed cotton yields on the selection program KEY WORDS: Cotton (G. hirsııtum L.), Yield, Correlation, Path Coefficient