Erich Fromm'un ahlak felsefesinin hümanist yönü
The humanistic aspect of Erich Fromm's ethical approach
  1. Tez No: 554473
  2. Yazar: ESİN KARAÜZÜMCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, sosyolog ve psikanalist Erich Fromm'un eserleri sistemli bir inceleme ve analizle, hümanist bir çerçeveden değerlendirilecek; Fromm'un ahlak anlayışı ile hümanist yaklaşımın birbiriyle uyuşan ve uyuşmayan yanları tespit edilecek ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda Fromm'un ahlak felsefesinin hümanist bir yaklaşım olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı belirlenecektir. Bir düşünceyi analiz ederken yapmamız gereken iki temel ödev vardır: bunlardan ilki, incelenen düşüncenin, ait olduğu ideolojik dizgenin bütünü içindeki yerini ve önemini saptamaktır. Bu amaçla çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle Erich Fromm'un insan anlayışı ve genel ahlak felsefesi onun genel düşünce sistemi ile bağlantılı olarak mercek altına alınacak ve ahlak anlayışını üzerine inşa ettiği temel dinamikler derinlikli bir biçimde incelenecektir. Düşüncelerin analizinde gerçekleştirmemiz gereken ikinci ödev ise, bir ilgi ya da benzetme sonucu düşüncelerin gerçek anlamından farklı bir kullanımının söz konusu olup olmadığını saptamaktır. Bu bağlamda“doğma, yabancılaşma, bencillik, sevinç, din, ensest”kavramları başta olmak üzere Fromm'un ahlakla ve insanla ilişkili olarak ele aldığı çeşitli kavramlara yüklediği anlamlar tespit edilecektir. Tezimizin tartışılacağı ikinci bölümde hümanist düşünce geleneği hakkında kısa bir anımsatmanın ardından Fromm'un ahlak felsefesi ile hümanist düşüncenin karşılaştırması yapılacak, bu öncüller ekseninde belirlenen ortak ve çelişik yanlar doğrultusunda, tezimizin doğruluğu, geçerliliği ve tutarlılığı sınanacaktır. Bu çalışmanın amacı; modern dünyanın önemli bir sorunu olan değerler ve ahlak probleminin çözümünde katkı sağlayabilecek yaklaşımların peşinden gitmek ve bireysel, toplumsal hatta küresel boyutta daha iyi olma idealine bizleri yaklaştıracak olanakların izini sürmektir. Bu amaçla çağımızın ulaştığı insana değin bilgi birikiminin aydınlığında Fromm'un geliştirdiği ahlak anlayışını inceleyerek; bu konuya yapmış olduğu ve yapabileceği katkıları gün yüzüne çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works of a sociologist and a psychoanalyst Erich Fromm will be evaluated from a humanist framework with a systematic research and analysis; It will be determined whether the moral philosophy of Fromm and the humanistic approach will be compatible with each other and in the light of the results, it will be determined whether the moral philosophy of Fromm can be defined as a humanist approach. There are two main tasks we need to do when analyzing a thought: the first is to determine the place and importance of the thought in the whole of the ideological system it belongs to. For this purpose, in the first part of our study, firstly Erich Fromm's understanding of human and general moral philosophy will be examined in connection with his general thought system and the fundamental dynamics on which he builds his understanding of morality will be examined in depth. The second task we have to perform in the analysis of thoughts is to determine whether there is a different use of thoughts from the real meaning of an connecting link or analogy. In this context, the meanings that 'alienation, selfishness, joy, religion, incest are attributed to Fromm's various concepts related to morality and human will be determined. In the second part of our thesis, after a brief reminding about the tradition of humanist thought, Fromm's philosophy of morality and humanist thought will be compared, and the accuracy, validity and consistency of our thesis will be tested in accordance with the common and contradictory aspects determined in the context of these premises. The aim of this study is; to follow the approaches that can contribute to the solution of values and moral problems which are an important problem of the modern world and to trace the opportunities that will bring us closer to the ideal of being better at individual, social or even global level. And to bring to light contributions which have be made by him to this topic and which he would made for this purpose, by examining the morality developed by Fromm in the light of the accumulation of knowledge up about the people reached by our age.