Şanlıurfa ve yöresinde yetiştirilen burçak (Vicia ervilia L. wild) çeşitlerinin bazı morfolojik ve tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 55449
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA VE YÖRESİNDE YETİŞTİRİLEN BURÇAK (Vicia ervilia (L.) Willi) ÇEŞİTLERİNİN BAZI MORFOLOJİK VE TARIMSAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mahmut ÇİFTÇİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1995 Sayfa: 30 Şanlıurfa ve yöresinde yetiştirilen burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.) çeşitlerinin bazı morfolojik ve tarımsal özelliklerini tesbit amacıyla bu araştırma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde yapılmıştır. Kıraç şartlarda denemeye alınan burçak çeşitlerinde; birinci dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla boyu, bakla eni, tane boyu, tane eni, alt bakla yüksekliği, tane verimi ve kuru ot veriminde farklılık görülmezken, bitki boyu, hasat indeksi ve 1000 tane ağırlığı gibi özelliklerde ise çeşitler arası farklılık olduğu görülmüştür. En yüksek tohum verimi ortalama 65.25 kg/da ile HİLVAN çeşidinden, en düşük tohum verimi de 22.85 kg/da ile İCARDA-3 çeşidinden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.), morfolojik ve tarımsal karakterler.
Özet (Çeviri)
IV- ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON MORPHOLOGICAL AND AGRICULTURAL CHARACTERS OF BITTER VETCH (Vicia ervilia (L.) Willd.) GROWN IN ŞANLIURFA REGION Mahmut ÇİFTÇİ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy 1995, Page : 30 This study was conducted at the department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Harran, in order to determine morphological and agricultural characters of bitter vetches (Vicia ervilia (L.) Willd.) varieties grown in Şanlıurfa region. Under dry conditions no significant differences were found among first branches number, number of puds per plant, pot height, pod width, seed length, seed width, the lowest pod height and seed yields. Significant differences were found among plant height, harvest index and 1000 seed weights. The highest seed yields average was 65.25 kg/decare in HİLVAN species the lowest seed yields was 22.85 kg/decare in ICARDA-3 species. KEY WORDS : Bitter Vetch (Vicia ervilia (L.) Willd.), morphological and agricultural characters.