Zeytinyağı üretiminde yenilikler ve Türkiye'nin küresel rekabetçi pozisyonu
Innovations in olive oil production and Turkey's global competitive position
- Tez No: 554494
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Zeytin meyvesinin taneleri tüketim amacıyla yağa ya da sofralığa uygun bir şekilde işlenmesi gereklidir. Zeytin, diğer meyve türlerine kıyasla oldukça farklı bir meyvedir. Diğer meyve türlerinde olduğu gibi hasattan hemen sonra tüketilen bir meyve türü değildir. Son yıllarda dünyada sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları yanı sıra uzun yaşama olan ilginin de artması ve hatta bu yönde bir akım oluşması insanların zeytin ve zeytinyağına olan eğilimini ve tüketimlerini arttırmıştır. Üretici ülkeler açısından ekonomik ve sosyal olarak önemli ürünlerden biri olan zeytin ve zeytinyağı aynı zamanda Akdeniz bölgesini simgeleyen bir kültür parçasıdır. Bu çalışma da, hem Türkiye'de hem de dünyada diğer zeytin üreten ülkelerde zeytin meyvesinin hangi şartlarda yetiştirildiği, sofralık ve yağlık olarak ayrıştırılmasının yanı sıra dış ticaretteki payı detaylı olarak incelenecektir. Dış ticaretteki payının incelenmesi amacıyla zeytin ve zeytinyağı üretim rakamları, yurt dışına ihraç rakamları incelenecektir. Ayrıca Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretimine, dış ticaretteki payının arttırılması için sağlanan kolaylıklar ve teşviklerin değerlendirilmesi amacıyla anket çalışması hazırlanmıştır. Bu anket çalışması zeytin ve zeytinyağı üreticilerine yönelik sorular olup, çalışmanın sonucunda üreticilerin istek ve sorunlarına vurgu yapılmıştır. Bu bağlamda hükümetten gerekli destek, teşvik ve projeler beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Olive fruit should be handled as pellets or oil consumption to be consumed at the table directly. Olive is a very different fruit compared to other fruit species. As in other fruit varieties, is not a type of fruit that is consumed immediately after the harvest. In recent years, healthy and balanced eating habits in the world as well as a growing interest in long life and even a trend in this direction have increased the tendency and consumption of people to olive and olive oil. Olive and olive oil, which are one of the economically and socially important products in terms of producer countries, are a part of the culture that symbolizes the Mediterranean region at the same time. This study will examine in detail the conditions under which olive berry is grown in different olive producing countries, both in Turkey and in the world, as well as dividing it into table and oil, as well as its share in foreign trade. In order to examine the share of foreign trade in olive and olive oil production figures, export to overseas figures will be examined. Also, a questionnaire study has been prepared with the intention of the facilities which are provided to increase the share of foreign trade and in order to evaluate the incentives of Turkey's olive and olive oil production. This questionnaire study is a question for the producers of olive and olive oil, at the end of the study the wishes and the problems of producers have been emphasised. In this context, the necessary support, incentives and projects are expected from the government.