Ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin matematik, fen bilimleri ve Türkçe dersleri kazanımlarına ulaşma düzeylerinin incelenmesi:Veri madenciliği çalışması(Afyonkarahisar örneklemi)
Investigation of the levels of secondary school 5th grade students' learning outcomes of mathematics, science and Turkish courses a data mining study Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 554495
  2. Yazar: SONER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 5. sınıf ortaokul öğrencilerinin matematik dersi, fen bilimleri dersi ve Türkçe dersi kazanım düzeylerini belirlemek ve bu üç dersin kazanımlarına ulaşma düzeyleri arasındaki ilişkilerin veri madenciliği yöntemi ile ortaya koyabilmektir. Araştırmanın örneklemini ise 2017-2018 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ilinde öğrenim gören ve bütün ortaokullardan seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 4.564 adet beşinci sınıf öğrencilerinden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, matematik fen bilimleri ve Türkçe dersleri kazanımları ile ilişkili başarı testi oluşturulmuştur. Oluşturulan başarı testi ile veriler toplanmış ve toplanan veriler veri madenciliği yöntemi ile WEKA programında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin matematik dersi kazanımlarına ulaşma başarı düzeylerinin 100 üzerinden ortalama 49,52, olduğu, Türkçe dersi başarı düzeylerinin 54,95 olduğu ve fen bilimleri dersi kazanım düzeylerinin 52,3 olduğu saptanmıştır. Diğer bir ifade ile öğrencilerin Matematik, Türkçe ve Fen bilimleri dersleri kazanımları ulaşma düzeyleri düşük düzeydedir. Öğrencilerin matematik dersi başarı düzeylerinin en düşük olduğu kazanımlar;“Belirlenen bir alanı santimetrekare ve metrekare birimleriyle tahmin eder.”kazanımının başarı yüzdesi 20,87,“Dikdörtgen, paralelkenar, eşkenar dörtgen ve yamuğun temel elemanlarını belirler ve çizer.”kazanımının başarı yüzdesi 22,17' ve“Ondalık gösterimde tam kısım ve ondalık kısımdaki rakamların bulunduğu basamağın değeriyle ilişkisini anlar”kazanımının başarı yüzdesi 24,98'dir. Öğrencilerin Türkçe dersinde başarı düzeylerinin en düşük olduğu kazanımlar; 17,35 başarı yüzdesi ile“Kökleri ve ekleri ayırt eder”ve 28,47 başarı yüzdesi ile“Sayıları doğru yazar”kazanımlarıdır. Öğrencilerin Fen Bilimleri dersinde başarı düzeylerinin en düşük olduğu kazanımlar; 19,69 başarı yüzdesi ile“Yaptığı deneyler sonucunda saf maddelerin erime, donma, kaynama noktalarını belirler”ve 17,11 başarı yüzdesi ile“Maddeleri, ışığı geçirme durumlarına göre sınırlandırır”kazanımlarıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the mathematics lesson, science lesson and Turkish course acquisition levels of 5th grade secondary school students and to reveal the relationship between the levels of achievement of these three courses by using data mining method. The sample of the study consisted of 4.564 fifth grade students who were studying in Afyonkarahisar in 2017-2018 academic year and determined by random sampling method from all secondary schools. As a data collection tool, achievement test related to mathematics science and Turkish language courses has been established. The data were collected with the success test and the data collected was analyzed in the WEKA program by data mining method. According to the research findings; it was found that the success levels of the students in achieving the achievement of mathematics courses were 49.52 out of 100, the level of achievement of the Turkish course was 54.95 and the acquisition level of the science courses was 52.3. In other words, students' achievements in mathematics, Turkish and science courses are low. Achievements in which students have the lowest levels of mathematics achievement;. Estimates a specified area with square centimeters and square meters.. 20,87,. Rectangular, parallelogram, rhombus, and scales. The percentage of success of the digits in the section is 24,98. Achievements in which students have the lowest levels of success in Turkish course;. Distinguishes Roots and Inserts“with 17,35 success percentage and”Correct Writer ile gains with 28,47 success percentage. Students' achievements at the Science course are the lowest; . It determines the melting, freezing, boiling points of pure substances as a result of the experiments it performs ır and ar Limits substances according to light passing states uc with 17,11 success percentage.