Mutluluğa ulaşmada olumlu bir kişilik özelliği olarak sekine kavramı
The concept of size as a positive feature in access to happiness
- Tez No: 554506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİD SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kişilik, psikolojinin en ilginç ve aynı zamanda en karmaşık konularından olduğu görülmektedir. Kişiliğin ne olduğu hakkında üzerinde ittifak edilmiş bir tanımı bulunmamaktadır. Zira kişilik bireysel farklılık olduğuna göre bireylerin sayısı kadar kişiliğin olduğu ileri sürülmektedir. Her insanın özellikleri, istekleri ve davranışları farklı olduğu gibi karakter ve kişiliklerinin de farklı oldukları düşünülmektedir. Fakat herkesin arzuladığı en önemli şeyin, mutluluğa ulaştıracak bir kişilik geliştirmek olduğu belirtilmektedir. İnsan tabiatı üzerinde çalışmalar yapan her kişi ve kuramcının, olumlu kişilik ya da başka bir deyimle ideal kişi ile ilgili farklı düşünceleri ve onu geliştirme ile ilgili birtakım yöntemlerinin olduğu kabul edilmektedir. Bu konuda duygusal kontrol ve ahlaki bir değeri ifade eden sekinenin olumlu bir kişilik, mutlu ve huzurlu bir hayatın yöntemini sağlayabileceği bu araştırmada belirtilmeye çalışılmaktadır. İslami literatürde olumlu kişilik birçok kavram gibi sekine kavramıyla da ifade edilmektedir. Teorik bir araştırmanın ürünü olan bu çalışmada, mutluluğu ifade eden kavramlardan biri olan sekinenin Kur'an, hadis ve bazı düşünürlerin açıklamasından yola çıkarak mutlu, huzurlu yani ideal kişiliğin yolları aranmıştır. Varılan sonucu ise şöyle açıklamak mümkündür: Sekine bireyi nefsanî ve şeytani duygu ve davranışlardan koruyan bir oto-kontrol görevini sağlamaktadır. Kur'an ve hadiste temel erdemlerden biri olarak kabul gören sekine düşünce, duygu, inanç ve davranışlarda doğru bir duruş olarak değerlendirilmektedir. Sekinenin insanın manevi kişiliğini geliştirerek onu hakikate ulaştıran bir aydınlık; bireyi basiretli ve bilinçli yapan, olumsuz tutum ve davranışlardan koruyan bir canlılık; bireye doğruluk, dürüstlük, istikrar ve kendini kontrol etme gibi olumlu kişilik özelliklerini kazandıran bir güç kaynağı olduğuna inanılmaktadır. Sekine, fazla hareket ve istikrarsızlığın zıddı olup bireyin kalbinde, azalarında ve sözlerinde sakin olmayı ifade eden, Allah'ın inananlara önermiş olduğu önemli bir kişilik özelliği olduğu düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Kişilik, Sekine, Duygu, Değer, Mutluluk
Özet (Çeviri)
Personality is one of the most interesting and at the same time the most complex issues of psychology. There isn't certain definition of what personality is. As the personality is individual, it is also suggested that there is as much personality as the number of individuals. As each person's characteristics, wishes and behaviors are different and their characters and personalities are thought to be different. But it is stated that the most important thing everyone wants is to develop a personality that will lead to happiness. It is accepted that every person and theoretician who is working on human nature has different ideas about positive person or in other words about the ideal person and some methods of developing its. In this study, it is tried to point out that sekine is the kind of emotional control and moral value that can express a positive personality, happy and peaceful life. In Islamic literature, positive personality is also expressed by many concepts such as sekine. This study, which is the product of a theoretical research, one of the concepts is sekine expresses happiness is looking for ways of ideal personality, happy and peaceful, based on the description of Quran, hadith and some philosophers. It is possible to explain the result as: Sekine provides an auto-control task that protects the individual from nonsense and evil emotions and behaviors. Considered as one of the basic virtues of Qur'an and hadith, sekine is considered as a correct position in thoughts, feelings, beliefs and behaviors. Sekine is a light that leads to the truth by improving the spiritual personality of the human being; a vitality that makes the individual intelligent and conscious and protects from negative attitudes and behaviors; it is believed to be a source of power that gives the individual positive personality traits such as accuracy, honesty, stability and self-control. Sekine, which is the opposite of excessive movement and instability is thought to be an important personality trait that God has given to the believers in the heart of the individual, in his words. Keywords Personality, Sekine, Emotion, Value, Happiness