Düzce İli'nin geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) sektörünün uluslararası rekabetçilik analizi
Competitiveness analysis of the traditional and complementary medicine (TCM) sector of Duzce
- Tez No: 554507
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Folklore, Public Health, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Düzce İli geleneksel ve tamamlayıcı tıp ürünleri sektörü (GETAT) açısından önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır. Sektörün bölge kalkınmasını sağlayacak çekirdek yeteneğe sahip olması birçok kurumu, sektörün geliştirilmesi yönünde harekete geçirmiştir. Nitekim Düzce Üniversitesi'nin son yıllarda üstlendiği misyon farklılaşması ile bu sektöre yönelik geliştirme çalışmaları da başlatılmıştır. Bu bağlamda sektörün geliştirilmesi ile bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Düzce ili GETAT sektörünün uluslararası rekabetçilik gücü düzeyini ortaya çıkarmak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Ayrıca, sektörün geliştirilmesine yönelik temel stratejilerin ve modellerin belirlenmesi de hedeflenmektedir. Araştırmanın amacına ulaşılabilmesi için nitel ve nicel araştırma yaklaşımlarının her ikisine de müracaat edilmiştir. Micael Porter'ın Elmas Modeli'nin kulanıldığı çalışmada; yüz yüze anket, derinlemesine mülakat ve uzman görüşü teknikleri ile elde edilen veriler, faktör analizi, farklılık analizi ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Her üç veri toplama tekniklerinden elde edilen sonuçlara göre, GETAT sektörünün uluslararası rekabetçilik gücü; orta- yüksek/oy, orta/o ve düşük-orta/ do düzeyde tespit edilmiştir. Bu sonuçlara istinaden, sektörün uluslararası rekabetçilik gücünü artıracak 5 farklı ana eksen çerçevesinde 29 farklı alt değişkene yönelik stratejik gelişme önerileri de ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda modelde yer alan değişkenlere bağlı olarak, tüm alt değişkenlerin detaylı analizlerinin yapılıp rekabetçilik güçlerinin arttırılmasına yönelik projelerle desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Province Duzce hold an important potential for the traditional and complementary medicine (TCM) products sector. It is the fact that the sector has the core capability to develop the region which also enabled many institutions to improve the sector. As a matter of fact, with the differentiation of the mission undertaken by Duzce University in recent years, studies have been initiated for this subject. In this context, it is aimed to realize regional development with the developing of the sector. The main aim of this study is to reveal the level of international competitiveness of the TCM sector in Düzce. In addition, it is aimed to identify basic strategies and models for the development of the sector. In order to reach the aim of the research, both qualitative and quantitative research approaches were applied. In the study using Michael Porter's Diamond Model; The data obtained by face to face survey, detalied interviews and expert opinion techniques were analyzed by factor analysis, diversity analysis and content analysis. According to the results obtained from all three data collection techniques, the international competitiveness power of the TCM sector; medium-high/mh, medium/m and low-medium/lm level. Based on these results, strategic development proposals for 29 different sub-variables have been revealed within the framework of 5 different main axes which will increase the international competitiveness power of the sector. In this context, depending on the variables in the model, detailed analysis of all sub-variables should be done and supported by projects aimed at increasing competitiveness.