Örgütsel stresin çalışan performansı üzerine etkisi: Özel sektör banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The effects of organizational stress on employee performance: A research on private sector bank employees
  1. Tez No: 554573
  2. Yazar: MERVE YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel stresin çalışan performansına olan etkisini incelemektir. Örgütsel stres faktörlerinin çalışanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu görülmektedir. Çalışanların iş doyumunun ve iş tatminin azalması ile verimin düşmesi, işe gitmede isteksizlik, işte hata yapma, işin niteliğinin düşmesi gibi örgüt ve çalışanlar için olumsuz durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı örgütsel stres faktörlerinin çalışan performansına olan etkisini incelemek ve olumsuz sonuçların oluşmasının engellenmesi bakımından katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Toplam 250 özel sektör banka çalışanının katıldığı çalışmaya ilişkin olarak yapılan araştırmada örgütsel stres kaynakları; bireyden kaynaklanan stres faktörleri, işin yapısından kaynaklanan stres faktörleri, örgütsel yapı ve politikalardan kaynaklanan stres faktörleri, örgüt içi fiziksel koşullardan kaynaklanan stres faktörleri, genel çevresel unsurlardan kaynaklanan stres faktörleri olmak üzere beş boyutta incelenmektedir. Çalışanların performans algısına yönelik ise iş başarısı ve iş doyumu olmak üzere iki boyutta incelenmektedir. Araştırmada çalışanların yaşadığı stres faktörlerinin birbiri ile anlamlı derecede ilişkili olduğu görülmektedir. Stres faktörleri ile performans arasındaki ilişki incelendiğinde ise, stres faktörleri ölçek puanı artarken performans algısı ölçek puanlarının da arttığı görülmektedir. Değişkenler arası ilişki anlamlı düzeydedir. Araştırmaya katılanların örgütsel yapı ve politikalardan kaynaklanan stres faktörleri, işin yapısından kaynaklanan stres faktörleri, örgüt içi fiziksel koşullardan kaynaklanan stres faktörlerindeki bir birim değişimin performans alt boyu olan iş başarısını etkilediği görülmektedir. Araştırmaya katılanların örgütsel yapı ve politikalardan kaynaklanan stres faktörleri, örgüt içi fiziksel koşullardan kaynaklanan stres faktörlerindeki bir birim değişimin performans alt boyu olan iş doyumunu etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of organizational stress on employee performance. It is seen that organizational stress factors cause negative effects on employees. It causes negative situations for organizations and employees such as job satisfaction and decreasing job satisfaction, decreasing efficiency, reluctance to go to work, making mistakes and decreasing the quality of work. The aim of this study is to examine the effects of organizational stress factors on employee performance and to contribute to the prevention of negative results. A total of 250 private sector bank employees participated in the study on organizational stress sources; stress factors arising from the structure of work, stress factors due to the structure of work, stress factors due to organizational structure and policies, stress factors due to physical conditions in the organization, stress factors arising from general environmental factors are examined in five dimensions. Employee performance perception is examined in two dimensions: business success and job satisfaction. It is seen that the stress factors experienced by the employees are significantly related to each other. When the relationship between stress factors and performance is examined, it is observed that the scale scores of the stress factors increase while the performance perception scale scores increase. The relationship between variables is significant. Stress factors arising from organizational structure and policies, stress factors arising from the structure of work, stress factors arising from the physical conditions of the organization affect the business success which is the performance sub-dimension of a unit change in stress factors. The stress factors arising from the organizational structure and policies of the participants are observed to affect the job satisfaction, which is the performance sub-dimension of a unit change in the stress factors arising from the physical conditions in the organization.