Ahmet Yakupoğlu minyatürlerinde tasarım anlayışı
Design approaches in Ahmet Yakupoğlu's miniatures
- Tez No: 554592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA SİNANLAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çok yönlü sanatçı Ahmet Yakupoğlu'nun en bilinen sanatçı kimlikleri olan ressamlığının ve neyzenliğinin yanında minyatür alanında yaptığı işler de bulunmaktadır. Bu tez kapsamında 2016 yılında kaybettiğimiz Yakupoğlu'nun minyatür sanatındaki eserlerinden ulaşabildiğimiz 38 minyatürü ele alındı. Bu minyatürlerin 12'si sanatçının vefatından önce bağışladığı Dumlupınar Üniversitesi Ahmet Yakupoğlu Koleksiyonu'nda, kalan 26 minyatür ise basılı yayınlardan ve özel arşivlerde bulunan fotoğraflardan incelendi. Minyatürlerin yanı sıra farklı koleksiyonlarda ve arşivlerde bulunan mektup, fotoğraf, eskiz, çini vb. ürünler ve basılı yayınlar da tez kapsamında destekleyici unsurlar olarak değerlendirildi. Sanatçının minyatürlerindeki ortak noktalar ve diğer sanatçıların eserlerinden ayrışan özellikler saptandı. Geçmişten günümüze minyatür sanatının tarihindeki minyatür sanatçılarının farklı işleri ile Ahmet Yakupoğlu minyatürleri karşılaştırıldı. İncelenen minyatürler 4 sınıfa ayrılarak, gruplama yapıldı. Yakupoğlu'nun hikâyeleştirilmiş minyatürleri ve halk kahramanlarından esinlenilmiş minyatürlerinin bulunduğu sınıflarda esin kaynakları, dayandığı olaylar ve yerler ile ilişkileri incelendi. Portre özelliği taşıyan minyatürlerindeki figürlerin kimler olduğu, fotoğraflar ile minyatürleri karşılaştırılarak saptanmaya çalışıldı. Bu grup minyatürlerde kişilerin kim oldukları tespit edilirken, minyatür alanında Yakupoğlu'nun geliştirdiği yaklaşımı ve özgün karakterini ortaya koyacak verilere erişildi. Geleneksel çizginin dışına çıkmayan minyatürleri de klasik tarzda minyatürler olarak sınıflandırılarak incelendi. Böylece Yakupoğlu'nun minyatür geleneğini günümüze taşıyan çağdaş bir nakkaş – ressam kimliğine görünürlük kazandırılırken, kendisinden önceki neslin kilometre taşlarından olan hocalarının izinden giderek Batı dünyası ile Doğu dünyasının sanat anlayışını kesiştirdiği tasarımlara imza attığı görüşü savlandı. Özellikle de memleketi Kütahya'da oluşturduğu sanat ortamı, geliştirdiği ve kurduğu ilişkilerle adeta yoktan var ettiği sanatla dolu mütevazı atmosferi içinde ne denli kapsayıcı bir figür olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Besides being a painter and ney player, polymath artist Ahmet Yakupoğlu was also a miniature painter. Under the scope of this thesis, we examined the 38 miniatures made by Ahmet Yakupoğlu who died in 2016. 12 miniatures were examined in Dumlupınar University Ahmet Yakupoğlu Collection where he donated his arworks before his death. 26 miniatures were examined through the printed publications and photographs in private archives. Letters, photographs, sketches, tiles and printed publications were also evaluated as supporting elements along with the miniatures. Common points of Ahmet Yakupoğlu miniatures and differences of his miniatures from other artists artworks were determined. Hence, different works of former miniature artists and Ahmet Yakupoğlu miniatures were compared. Examined miniatures were divided into 4 groups. The sources of inspiration, background events and places of Yakupoğlu's storified miniatures and miniatures inspired from folk heroes were examined. I was tried to determine the identites of the portraits from miniatures by comparing the photographes and the miniatures. While the identities of these people determined in this group of miniatures, Yakupoğlu's approach of miniature area and his personality were exposed. Miniatures that did not go out of the traditional line were classed as miniatures in classical style. Especially in his hometown, Kütahya, he was seen as an inclusive figure who was full of art in his modest atmosphere.