Bazı geçiş metallerinin [ni(ıı), cu(ıı), zn(ıı) ve cd(ıı)] 2-etilimidazol ligantı ile tetrasiyanometalat(ıı) [ni, pd, pt] komplekslerinin sentezi, spektral ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of synthesis, spectral and structural properties of some transition metals [ni(ii), cu(ii), zn(ii) or cd(ii)] by 2-ethylimidazole ligant and tetracyanometallate(ii) [ni, pd, pt] complexes
- Tez No: 554597
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ SÜHEYLA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 2-etilimidazol ligantı kullanılarak siyanür komplekslerinin sentezi ve yapısal özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda birincil metal Ni(II), Cu(II), Zn(II) veya Cd(II) ve ikincil metal Ni(II), Pd(II), Pt(II) ile 2-etilimidazol nötral ligantı kullanılarak on iki tane siyanür kompleksi sentezlenmiştir. Bu komplekslerin yapıları, element analiz, titreşim (kırmızı altı ve Raman) spektroskopisi ve termal analiz yöntemleri ile incelenmiş, Cu(II)/Ni(II) ve Cd(II)/Ni(II) komplekslerinin yapıları tek kristal X-ışını kırınım tekniği ile belirlenmiştir. Element analiz sonuçlarına göre komplekslerin kapalı formüllerinin {[Ni(2etim)Ni(µ-CN)4]·2H2O}n (1), [Cu(2etim)3][Ni(CN)2(-CN)2]n (2), {[Zn(2etim)4Ni(µ-CN)4]·4H2O}n (3), [Cd(2etim)4][Ni(-CN)4]n (4), {[Ni(2etim)Pd(µ-CN)4]·H2O}n (5), {[Cu(2etim)4Pd(µ-CN)4]·2H2O}n (6), {[Zn(2etim)4Pd(µ-CN)4]·4H2O}n (7), {[Cd(2etim)2Pd(-CN)4]·2H2O}n (8), [Ni(2etim)Pt(µ-CN)4]n (9), [Cu(2etim)3Pt(µ-CN)4]n (10), {[Zn(2etim)4Pt(µ-CN)4]·2H2O}n (11) ve [Cd(2etim)2Pt(µ-CN)4]n (12) şeklinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kırmızı altı ve Raman spektroskopik yöntemlerle siyanür, 2-etilimidazol ligantına ait karakteristik bandlardaki kaymaların belirlenmesi ile kompleks oluşumu hakkında önemli sonuçlar elde edilmiştir. Termal analiz yöntemi ile komplekslerin bozunma basamakları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the synthesis and structural properties of cyanide complexes using 2-ethylimidazole (2etim) ligand. For this purpose, Ni(II), Cu(II), Zn(II) or Cd(II) as primary metal, Ni(II), Pd(II) or Pt(II) as secondary metal, cyanide as anionic ligand and 2-ethylimidazole as the neutral ligand were used. Thus, twelve cyanide complexes were synthesized by experimental methods. The structures of these complexes were examined by elemental analysis, vibrational (infrared and Raman) spectroscopy and thermal analysis methods was determined. In addition, the structures of Cu(II) / Ni(II) and Cd(II) / Ni(II) complexes were determined by single crystal X-ray diffraction technique. According to the results of the element analysis, the complexes were formulated as {[Ni(2etim)Ni(µ-CN)4]·2H2O}n (1), [Cu(2etim)3][Ni(CN)2(-CN)2]n (2), {[Zn(2etim)4Ni(µ-CN)4]·4H2O}n (3), [Cd(2etim)4][Ni(-CN)4]n (4), {[Ni(2etim)Pd(µ-CN)4]·H2O}n (5), {[Cu(2etim)4Pd(µ-CN)4]·2H2O}n (6), {[Zn(2etim)4Pd(µ-CN)4]·4H2O}n (7), {[Cd(2etim)2Pd(-CN)4]·2H2O}n (8), [Ni(2etim)Pt(µ-CN)4]n (9), [Cu(2etim)3Pt(µ-CN)4]n (10), {[Zn(2etim)4Pt(µ-CN)4]·2H2O}n (11) ve [Cd(2etim)2Pt(µ-CN)4]n (12). Besides, important results were obtained about the complex formation by determining the shifts in the characteristic bands of the cyanide and 2-ethylimidazole ligands by infrared and Raman spectroscopic methods. Decomposition stages of the complexes were determined by thermal analysis method.