Renal hücreli karsinomlarda tümör hacminin, böbrek hacmine oranının prognostik faktörler ile ilişkisi
The relationship between tumor volume kidney volume ratio and prognostic factors in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 554630
  2. Yazar: ENGİN DENİZHAN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AYDIN MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Engin Denizhan Demirkıran, Renal hücreli karsinomlarda tümör hacminin, böbrek hacmine oranının prognostik faktörler ile ilişkisi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2019 Giriş: Renal hücreli karsinomlar erişkin kanserlerin %2-3'ünü oluşturmaktadır. Evrelemede kullanılan yöntem TNM sınıflaması olup, bu sınıflamada en önemli belirleyici tümörün en büyük çapıdır. Bu sınıflamaya göre, en büyük çapı aynı olan iki farklı tümör ait oldukları böbrek boyutları hesaba katılmadan aynı gruba dahil edilmekte ve benzer şekilde tedavi edilmektedir. Böbrek boyutuna göre kapladıkları hacmin yarattığı etki hesaba katılmamaktadır. Çalışmamızda renal hücreli karsinom tanısı almış hastalarda daha önce değerlendirilmemiş olan tümör hacminin, böbrek hacmine oranının prognoza ve prognostik faktörler üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereçler ve yöntem: Çalışmada 01.2005 - 08.2018 yılları arasında böbrek tümörü nedenli radikal nefrektomi uygulanmış 232 hastanın dosyaları incelendi. Hastalar tümör/böbrek hacim oranı 0,45'in üzerinde ve altında olacak şekilde gruplara ayrıldı. Bu grupların sağ kalım, klinik ve patolojik faktörler ve prognoz ilişkileri analiz edildi. Grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U, Pearson, Yates, Fisher ki-kare ve Wilcoxon testleri kullanıldı. Sağ kalım analizleri Kaplan-Meier testi ile hesaplandı. Sağ kalımı etkileyen faktörler ise Cox regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 151 hastanın dağılımı 44 kadın (%29,1), 107 erkek (%70,9) şeklinde saptandı. Ortanca tümör hacmi 45,04 cm3 (1,24-1647,36), ortanca böbrek hacmi ise 293,02 cm3 (13-2808) olarak saptandı. Hastaların 41'i (%27,2) T1a, 71'i (%47) T1b, 21'i (%13,9) T2a, 18'i (%11,9) T2b evrede bulundu.
Özet (Çeviri)
Engin Denizhan Demirkıran, The relationship between tumor volume kidney volume ratio and prognostic factors in renal cell carcinoma, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Thesis in Urology, Zonguldak, 2019 Introduction: Renal cell carcinomas constitute 2-3% of adult cancers. The method used in staging is the TNM classification. The most important determinant of this classification is the largest diameter of the tumor. According to this classification, two different tumors with the same largest diameter are included in the same group and treated similarly, without taking into account the size of the kidneys to which they belong. The effect of tumor volume on every individual kidney is disregarded. In this study, we aimed to investigate the effect of tumor volume kidney volume ratio, which has not been previously evaluated in the literature, on prognosis and prognostic factors of renal cell carcinoma. Materials and Methods: In this study, the files of 232 patients who underwent radical nephrectomy due to renal tumor between 01.2005 and 08.2018 were examined. Patients were divided into groups with a tumor / kidney ratio of over 0.45 and below. The survival, clinical and pathological factors and prognosis of these groups were analyzed. Mann Whitney U, Pearson, Yates, Fisher chi-square and Wilcoxon tests were used in group comparisons. Survival analysis was calculated by Kaplan-Meier test. The factors affecting survival were evaluated by Cox regression analysis. Findings: The distribution of 151 patients included in the study was 44 female (29.1%) and 107 male (70.9%). The median tumor volume was 45,04 cm3 (1,24-1647,36) and the median kidney volume was 293,02 cm3 (13-2808). 41 (27.2%) of the patients were in T1a, 71 (47%) were in T1b, 21 (13.9%) were in T2a and 18 (11.9%) were in T2b stage.