Galektin-1, galektin-3, NF-KB, PAF-R VE TRAF'ın renal hücreli karsinomlarda klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
- Tez No: 340701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE SAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Renal hücreli karsinom tüm kanserlerin % 3?ünü ve erişkinlerdeki tüm böbrek kanserlerinin ise % 85?ini oluşturmaktadır. Köken aldığı hücre tipine göre: 1-Berrak Hücreli Karsinom 2- Papiller Karsinom 3-Kromofob renal Hücreli Karsinom 4- Toplayıcı Duktus Karsinomu olarak sınıflandırılmaktadır. Kanserden ölümlerin % 2-3?ünü oluşturarak 10. sırada yer alır. Renal hücreli karsinomlar tanı anında çoğunlukla metastatik veya invaziv durumdadır. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisine dirençli olup günümüzde en iyi tedavi seçeneği nefrektomidir. Bu nedenle mevcut bilgiler ışığında Renal hücreli karsinomlarda galectinlerin tümörigeneziste etkilediği yolakların klinikopatolojik parametreler ile ilişkisini araştırdık. Medikal tedaviye dirençli Renal hücreli karsinomlarda yeni tedavi protokolleri geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık.. Çalışmamıza 2003-2012 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalına gönderilen parsiyel ve radikal nefrektomi materyalleri arasından tümör tanısı alan 54 olgu dahil edilmiştir. İmmünohistokimyasal yöntem kullanılarak Renal hücreli karsinomlarda Galektin 1, Galektin 3, NFkB, TRAF, PAFR?nin boyanma şiddeti, yaygınlığı ve lokalizasyonu değerlendirildi. Renal hücreli karsinom olguları; yaş, cinsiyet, tümör boyutu, histolojik tip, Fuhrman derece, patolojik evre, lenfovasküler invazyon, lenfositik infiltrasyon ve nekroz parametrelerine göre incelendi. Tümör boyutu 7,0 cm ve altında olanların hayatta kalma durumu 7,1 cm ve üzerinde olanlardan anlamlı olarak fazla bulundu (p=0,029). Galektin-1 ile Renal hücreli karsinomların %24,1?inde stromal, %14,8?inde epitelyal, Galektin-3 ile %5,6?sında stromal ve %20,4?ünde epitelyal kuvvetli boyanma, NFkB ile %24,1?inde, TRAF ile %11,1?inde ve PAFR ile %79,6?sında kuvvetli boyanma özelliği göstermiştir. Berrak hücreli tümörlerin %84,2?si, diğer histolojik tipteki tümörlerin %56,3?ü Galektin 1 stromal pozitif boyanmıştır. Berrak hücreli tümörlerin Galektin-1 stromal pozitif boyanma durumu diğer tümörlerden anlamlı olarak fazladır (p=0,040). Galektin-1 stromal ve epitelyal boyanma ile, cinsiyet, yaş, tümör boyutu, Furhman derece, Evre, lenfositik infiltrasyon, nekroz, lenfovasküler invazyon olma durumu ile diferansiyasyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Lenfovasküler invazyonu olmayanların Galektin-3 stromal pozitif boyanma durumu lenfovasküler invazyonu olanlardan anlamlı olarak fazladır(p=0,001). Berrak hücreli tümörlerin %52,6?sı, diğer histolojik tipteki tümörlerin %81,3?ü NF-kB pozitif boyanmıştır. Diğer tümörlerin NF-kB pozitif boyanma durumu Berrak hücreli tümörlerden anlamlı olarak fazladır (p=0,049). Lenfovasküler invazyonu olanların NF-kB pozitif boyanma durumu lenfovasküler invazyonu olmayanlardan anlamlı olarak fazladır (p=0,029).Berrak hücreli tümörlerin %26,3?ü, diğer histolojik tipteki tümörlerin %62,5?i TRAF pozitif boyanmıştır. Diğer tümörlerin TRAF pozitif boyanma durumu Berrak hücreli tümörlerden anlamlı olarak düşüktür (p=0,012). PAFR boyanma ile cinsiyet, yaş, tümör boyutu, histolojik tip, Furhman derece, Evre, lenfositik infiltrasyon, nekroz, lenfovasküler invazyonu olma durumu ile diferansiyasyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda Galektin-1, Galektin-3, NF-kB, TRAF ve PAFRnin immünohistokimyasal olarak Renal hücreli karsinomda önemi ve prognostik faktörlerle etkileşimi ortaya konmuştur. RHK ile ilişkili apopitotik gen yolaklarını araştırmak ve Galektin-1, Galektin-3, NF-kB, TRAF ve PAFR gibi İHK markırları geliştirmek tümör metastazının engellenmesi ve sağkalımın uzatılması adına fayda sağlayabilir. Aynı zamanda RHK?ya karşı daha gelişmiş ve daha özgün tedavi protokollerinin planlanmasında yardımcı olabilir. Ancak RHKlarda bu konu ile ilgili geniş olgu serileri ve daha kapsamlı laboratuvar şartlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinomas represents 3 % of all cancers and 85 % of adult?s all renal carcinomas. It?s classified according to its cell origin as 1- clear cell ca, 2- papiller ca, 3- chromophobe renal cell ca, 4-collective duct ca. In death of carcinomas; it is in the 10 th place and responsible for 2-3 % of all carcinomas. Renal cell carcinomas are usually metastatic and invasive at the time of diagnosis. They are resistant to chemotherapy and radiotherapy and nowadays the best choice of treatment is nephrectomy. For these reasons, in light of new informations we have studied the relation between galactine expression and clinicopathologic parameters in renal cell ca tumourogenesis. We aimed to help devoloping new treatment protocols for renal cell carcinomas which are resistant to medical therapy. In our study, 54 patients who had tumour diagnosis through the partial and total nephrectomy materials of accepted matterials to Kahramanmaraş Sütçü Imam University Medical Faculty Pathology Department between 2003-2012 years were included. Galectin 1, Galectin 3, NFkB, TRAF, PAFR?s staining severity, intensity and localization in renal cell carcinoma cases were evaluated by immunohistochemical techniques. Renal cell carcinoma cases were evaluated according to age, gender, tumour sizes, histological type, Fuhrman grade, pathological grade, lenfovascular invasion, lymphocytic infiltration and necrosis parameters. Patients with 7,0 cm and lower tumour sizes had significantly higher survival rates than patients with 7,1 cm and greater tumour sizes (p=0,029). With galectin 1, 24,1 % of renal cell carcinomas stained stromal 14,8 % stained epithelially. With galectin- 3, 5,6% of renal cell carcinomas stained stromal and 20,4 % stained strongly epithelially. With NFkB, TRAF and PAFR renal cell carcinomas strongly stained respectively as 24,1 %,11,1%, 79,6%. 84,2 % of clear cell carcinomas, 56,3% of other histological types of tumours stained positively stromal by galectin 1. Galectin1 positive stromal Staining property of clear cell carcinomas were significantly higher than other tumours (p=0,040). There was no significant relationship in galectin1 stromal and epithelial staining between gender, age, tumour size, Furhman grade, grade, lymphocytic infiltration, necrosis, lymphovascular invasion and differentiation(p>0,05). Galectin 3 stromal staining was significantly higher in patients who had lymphovascular invasion than who had no lymphovascular invasion (p=0,001). 52,6 % of clear cell carcinomas and 81,3 % of other histological types of tumours stained positively with NF-kB. NF-kB positive staining of other tumours were significantly higher than clear cell carcinomas(p=0,049). Staining with NF-kB in lymphovascular invasive tumours was significantly higher than tumours had no lymphovascular invasion(p=0,029). 26,3 % of clear cell carcinomas and 62,5 % of other histological types of tumours stained positively by TRAF. TRAF positive staining of other tumours were significantly lower than clear cell carcinomas(p=0,012). There were no significant relationship detected between PAFR staining, gender, age, tumour size, histological type, Furhman grade, grade, lymphocytic infiltration,necrosis, lymphovascular invasion and differentiation(p>0,05). As a result in our study; in renal cell carcinomas the immunuhistological importance of galectin 1, galectin 3, NF-kB, TRAF and PAFR and their interaction with prognostic factors were demonstrated. İnvestigating the apoptotic gene pathways related with RCC and devoloping markers like galectin 1, galectin 3, NF-kB, TRAF and PAFR may improve survival and help preventing tumour metastasis. At the same time it may help planning new specific and improved treatment protocols for RCC. However in RCC there is need for larger case series and more comprehensive laboratory conditions.