Renal hücreli karsinomlarda tümörü infiltre eden mast hücrelerinin immünhistokimyasal yöntemle değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of tumour infiltrating mast cells in renal cell carcinomas
  1. Tez No: 870319
  2. Yazar: RABİA KUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda renal hücreli karsinomlarda tümörü infiltre eden mast hücre sayılarının hastalığın histolojik tipleri ve prognostik önemi olan çeşitli klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. 52 berrak hücreli, 29 papiller ve 17 kromofob renal hücreli karsinomdan oluşan 98 olguya ait tümör doku bloklarına immünhistokimyasal yöntemle mast hücre triptaz uygulandı. Her olguda tümörü infiltre eden mast hücreleri 1 mm²'ye karşılık gelen 5 büyük büyütme alanında konvasiyonel yöntem olan göz ile ve dijital görüntüleme analiz yöntemi olmak üzere iki şekilde sayıldı. Mast hücre sayılarının renal hücreli karsinomun histolojik tipleriyle ve çeşitli klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Tümörü infiltre eden mast hücreleri berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda papiller ve kromofob renal hücreli karsinomlardan, papiller renal hücreli karsinomlarda ise kromofob renal hücreli karsinomlardan anlamlı derecede yüksek bulundu. Berrak hücreli RHK ve papiller RHK'da nükleer derece ile mast hücre sayısı arasında anlamlı farklılık tespit edildi. Mast hücre sayısı yüksek olgularda nükleer derecenin daha düşük olduğu bulundu. Mast hücre sayısı ile diğer klinikopatolojik parametreler (yaş, cinsiyet, patolojik tümör evresi, klinik evre, tümör çapı, renal kapsül invazyonu, perirenal yağ doku invazyonu, renal sinüs yağ doku invazyonu, uzak metastaz, lenfovasküler invazyon, sarkomatoid diferansiyasyon, rabdoid diferansiyasyon, nekroz ve ortalama sağ kalım) arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Mast hücre sayımını değerlendirdiğimiz konvansiyonel yöntem ve dijital patoloji yöntemi arasında güçlü pozitif korelasyon ve istatiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Renal hücreli karsinomlarda mast hücre sayıları ile histolojik tipler arasında anlamlı farklılık tespit edildi. Bulgularımız mast hücrelerinin renal hücreli karsinomlarda tümör mikroçevresi, tümörogenez ve tümör davranışı açısından rolünün olabileceğini düşündürmektedir. Renal hücreli karsinomlarda tümörü infiltre eden mast hücrelerinin rolünün anlaşılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışmamız ayrıca, mast hücre sayımı için konvansiyonel yöntem ile dijital patoloji yazılımı arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve bu sayım yöntemlerinin standardizasyonu için dijital patoloji tekniklerinin kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the relationship between the number of mast cells infiltrating the tumour and histological types of the disease and various clinicopathological parameters of prognostic importance in renal cell carcinomas. Tumour tissue blocks of 98 patients with 52 clear cell, 29 papillary and 17 chromophobe renal cell carcinomas were immunohistochemically treated with mast cell tryptase. In each case, the mast cells infiltrating the tumor were counted in 5 large magnification fields corresponding to 1 mm² in two ways: the conventional method by eyeball and the digital imaging analysis method. The relationship between mast cell counts and histological types of renal cell carcinoma and various clinicopathological parameters were evaluated. Tumour infiltrating mast cells were significantly higher in clear cell renal cell carcinomas than in papillary and chromophobe renal cell carcinomas, and in papillary renal cell carcinomas than in chromophobe renal cell carcinomas. A significant difference was found between nuclear grade and mast cell count in clear cell RCC and papillary RCC. Nuclear grade was found to be lower in cases with higher mast cell counts. There was no statistically significant difference between mast cell count and other clinicopathological parameters (age, gender, pathological tumour stage, clinical stage, tumour diameter, renal capsule invasion, perirenal fat tissue invasion, renal sinus fat tissue invasion, distant metastasis, lymphovascular invasion, sarcomatoid differentiation, rhabdoid differentiation, necrosis and mean survival). There was a strong positive correlation and statistically significant relationship between the conventional method and the digital pathology method in which we evaluated mast cell count. Our study also shows that there is a strong correlation between the conventional method for mast cell counting and digital pathology software and that digital pathology techniques can be used for standardization of these counting methods.