Şark çibanı hastalarında serum adenozin deaminaz enzim aktivitesi
Serum adenosine deaminase activity in patients with cutaneous leishmania
- Tez No: 55466
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞARK ÇIBANI HASTALARINDA SERUM ADENOZİN DEAMİNAZ ENZÎM AKTMTESİ Muhammed Sait OKUMUŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1995, Sayfa:35 Bu çalışmada antimon tedavisi alan ve almayan Şark Çıbanı hastalarında serum ADA aktivitesi ve bunun biyokimyasal parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. Şark çıbanı tanısı konulan 13-50 yaşlan arası 44 hasta ve aynı yaş gruplarında 20 sağlıklı birey çalışmaya alınmıştır. Serum ADA aktivitesi Giusti yöntemiyle ölçülmüştür. Elde edilen veriler Student's t testi ve korelasyon analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Şark Çıbanı hastalarında serum ADA aktivitesi 25.57 ±11.47 Ü/L, kontrol grubunda 16.16 ± 5.47 Ü/L olarak saptanmıştır (pO.001). Antimon tedavisi alan hasta grubuyla, almayan grubun serum ADA aktivite düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Şark çıbanı hastalarında serum ADA aktivitesinin belirlenmesinin hastanın immün durumunun tespitinde önemli bilgiler sağlayacağı kanısındayız. ANAHTAR KELİMELER :Şark Çıbanı, Adenozin Deaminaz, Serum ADA aktivitesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis SERUM ADENOSINE DEAMINASE ACTIVITY IN PATIENTS WITH CUTANEOUS LEISHMANIA Muhammed Sait OKUMUŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 1995, Page:35 In this study, serum ADA activity of medical treatment researched Cutaneous Leishmania patients who has taken and not taken antimony and investigated its connection by biochemical parameters. In this researching, to diagnosed 44 Cutaneous Leishmania patients between 13-50 ages and 20 healthy people at the same age groups employed. Serum ADA activity measured with Giusti method. These measurements evaluated by the method of Student's t tests and correlation analyze. Serum ADA activity fixed in Cutaneous Leishmania patients, 25.57 ± 1 1.47 Ü/L also healthy people, 16.16 ± 5.47 Ü/L (p0.05). We wish to determined serum ADA activities in established disease immunity state too important of Cutaneous Leishmania patients. KEY WORDS : Cutaneous Leishmania, Adenosine Deaminase, Serum ADA activity