Türkiye'de sürdürülebilir çevrimiçi eğitim programı tasarımı ve TASAPP uygulama projesi
Design of sustainable online education program and TASAPP application project in Turkey
- Tez No: 554723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKÇE ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eğitim kavramı, insanlık kadar eski bir tarihe sahiptir. Geçmişten günümüze; teknolojinin de gelişimiyle büyük evrimler geçiren bir alan olan eğitim, geleceği de şekillendiren en önemli olgulardandır. Günümüzde eğitimin, çevrimiçine evrilmesi ile birlikte mekânsal olarak sınıflar da yerini sanal sınıflara bırakmaya başlamıştır. Bu teknolojik gelişmelere paralel olarak eğitim ve öğrenme modelleri de değişerek, bilgiye ulaşmak kolaylaşmıştır. Ancak bu durum birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı; eğitim modelleri değişirken çevrimiçi eğitimin kalitesi, verimliliği yahut sürdürülebilirliğinin kontrol altına alınabilmesi ve bu sistemden fayda sağlanması konusunda bir çalışma ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünü akademik yazın taraması oluşturmaktadır. Bu bölümde eğitim, çevrimiçi eğitim, sürdürülebilirlik ve tasarım kavramlarına; dünyada ve Türkiye'de çevrimiçi eğitimin tarihçesine; Türkiye'de çevrimiçi eğitim programlarının temel sorunları ve eleştirel yaklaşımlara değinilmiştir. İkinci bölümde araştırmaya ilişkin bilgi ve bulgulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümü ise sürdürülebilir çevrimiçi tasarım eğitimine yönelik anket çalışması ile desteklenen TASAPP isimli mobil uygulama projesi oluşturmaktadır. Bu bölümde mobil uygulama projesinin tasarım özeti, amacı, akış şeması, arayüz tasarımları ve projenin hedeflerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of education has an ancient history as humanity. From past to present; education is one of the most important events shaping the future which is a field that undergoes great evolution with the development of technology. Nowadays, classrooms started to leave their places to virtual classes with the evolution of education. The models of education and learning have changed and it has become easier to reach information in parallel with these technological developments. However, this situation has brought many negativities. The aim of this study is; to reveal a study about quality of online education, to get under control of productivity or sustainability of online education and to benefit from this system while education models are changing. The first part of the study consists of an academic literature review. This section is included: concepts of education, online education, sustainability and design; history of online training in the world and in Turkey; key issues and critical approach about online education programs in Turkey. In the second section, information and findings related with the research are given. The third part is included the mobile application project called TASAPP which is supported by a survey for sustainable online design education. In this section, the design summary, aim, flowchart, interface designs and project objectives of the mobile application project are included.