Kişisel verilerin işlenmesinin hukuki boyutu
Legal aspect of the processing of personal data
  1. Tez No: 554735
  2. Yazar: HABİP BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK SEVDA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşen dünyada, bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmelere paralel olarak bireylerin kişisel verileri, hukuka uygun ya da aykırı şekilde dijital ortama aktarılarak erişime açılmış olup, bu durum veri güvenliği tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Özellikle, II. Dünya Savaşı öncesi yükselen totaliter rejimlerin kişisel veri güvenliğinin aleyhindeki girişimlerinin varabileceği noktayı milyonlarca hayatla tecrübe etmiş Avrupa'da ilgili hak, birçok düzenleme ile koruma altına alınmıştır. Kişisel verilerin korunması hakkının Türk Hukuku'nda anayasal güvence altına alınması için 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği beklenmişse de, bu alanda 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun (KVKK) kabulüyle birlikte, ilgili hak ilk kez kanuni bir düzenlemeye sahip olmuştur. Bu bağlamda birçok eksik yönlerine vurgu yapılabilmekle birlikte KVKK ile, Türk Hukuku'nda kişisel verilerin korunması hakkına ilişkin önemli bir düzenleme çerçevesi getirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, throughout the rapid developments in information technologies, the personal data of individuals has been opened to digital media in accordance with the law or in contradiction and this situation has brought the discussions about data security. Especially, in Europe where have been experienced with millions of lives because of the totalitarian regimes' attemps to the personal data security before World War II, the right has been protected by many regulations. Although, the constitutional amendment was expected until 2010 to ensure the protection of personal data for the constitutional guarantee in Turkish Law, the right for the first time was granted with the adoption of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data in this field. In this context, it can be emphasized that many deficiencies can be emphasized and it has been determined that a significant regulatory framework regarding the right to protection of personal data has been introduced in Turkish Law with Law No. 6698.