Çerezlerin kişisel verilerin korunması hukuku açısından incelenmesi
Evaluation of cookies under the personal data protection law
  1. Tez No: 830829
  2. Yazar: BERK ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çerezler, internet kullanıcılarının, ziyaret ettiği internet sitesindeki deneyimini iyileştirmek için tasarlanan ve ziyaret ettiği internet sitesi tarafından kullanıcıların cihazlarına yerleştirilen küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini takip edebilme, davranışlarını analiz edebilme gibi fonksiyonlara sahip olduğundan, kişisel verilerin korunması açısından ciddi sorunları beraberinde getirmiştir. Kişisel verilerin korunması, bireylerin özel hayatlarının gizliliği ve buna bağlı olarak temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması açısından kritik bir öneme sahiptir. Çerezler de kullanıcı deneyimini iyileştirirken, bireylerin internet ortamında takip edilebilmesine olanak sağladığı için kişisel verilerin korunması hukukunun da sınırlarını zorlamaktadır. Çalışmamızda çerezler kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında Avrupa Birliği ve Türk hukukundaki düzenlemeler doğrultusunda incelenmiştir. Bu kapsamda çerezlerin ortaya çıkışından günümüze kadar olan süreçteki gelişmeler teknik ve hukuki boyutu ile değerlendirilmiştir. Çerezler vasıtasıyla kişisel verilerin hukuka uygun şekilde işlenmesi, çerezler vasıtasıyla hukuka aykırı olarak kişisel veri işlenmesinin sonuçlarına ve Türk Borçlar Kanunu ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki sorumluluk hükümlerine değinilmiş, son olarak da ülkemizde ve Avrupa Birliği'nde çerezler hakkında verilmiş önemli mahkeme ve idari otorite kararları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cookies are small text files, specifically designed to enhance the online experience of users on visited websites, and are stored on users' devices by these respective websites. Owing to their capabilities such as monitoring users' online activities and analyzing behavioral patterns, cookies have given rise to substantial concerns in the realm of personal data protection. The safeguarding of personal data is paramount, as it ensures the privacy of individuals, thereby underpinning their fundamental rights and freedoms. Although cookies serve to augment the user experience, they also challenge the principles of personal data protection law, especially when they facilitate the tracking of individuals across the web. In this research, we scrutinize cookies in accordance with the regulatory frameworks established by the European Union and Turkish law, all within the purview of personal data protection statutes. In this vein, the trajectory of cookies, from their inception to the contemporary era, is elaborated upon, both from technical and legal perspectives. This study delves into the legitimate processing of personal data via cookies, the ramifications of illicit data processing through cookies, and the associated liability stipulations as laid out in the Turkish Code of Obligations and the Personal Data Protection Law. In the last section, pertinent judicial and administrative rulings regarding cookies, both within Turkey and the European Union, are appraised.