Elektronik ortamda saklanan kişisel verilerin elde edilmesi/değiştirilmesi suretiyle işlenen suçların Ceza Hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the crimes committed by acquisition or replacement of personal data stored electronically in the light of Criminal Law
  1. Tez No: 428223
  2. Yazar: ALAATTİN BÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ FINDIKLI, PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Mevzuatımızda kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak 5237 sayılı TCK'nin 135, 136 ve 138. maddelerinde düzenleme bulunmakta olup, inceleme konusunun bilişim alanında bulunan kişisel veriler olması nedeni ile yine aynı yasanın 243 ve 244. maddelerinin birlikte incelenmesi gerekir. Fizik nitelik kazanmış kişisel veriler ile bilişim alanına dahil olmakla birlikte ayrı bir inceleme konusu olan TCK'nin 245. maddesinde düzenlenen banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması bu suçun suçu kapsama dahilinde değildir. Henüz tasarı halinde olan Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanunun 16. maddesinde ki cürümlere ilişkin madde TCK'nin 135. ve 136. maddelerine atıf yaparken, 17. maddesinde tasarıdaki kabahatlere ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Kişisel verilerin korunmasının uluslararası boyutu ile karşılaştırmalı hukuk açısından özellikle ABD'nin hukuki düzenlemeleri önem arz etmekte olup, bizim sistemimiz daha çok Fransız sistemi ile benzeştiği için Avrupa hukuku da incelenmiştir. Özellikle CMK, PVSK gibi bazı yasalarımızda da kişisel veriler ile ilgili özel hükümler içeren hükümler bulunmaktadır. Bir bakıma bir sentez olan bu konu, yargısal faaliyet açısından da yeni bir alan olduğundan dolayı içtihatlar ve bilimsel veriler birlikte değerlendirilmiştir. Bilişim alanının yapısı gereği klasik suçlarında kişisel verilerek kullanılarak işlenmesinin mümkün kıldığı gözetilerek, doğrudan bilişim alanında bulunan kişisel verilerin korunmasına yönelik bir düzenlemenin olmayışı, tüzel kişilerin fail ve mağdur sıfatı, ölen kişilerin kişisel verilerinin korunması, yer bakımından yetki, suçun işlendiği zaman sorunu, suçun önemine rağmen müeyyidelerin caydırıcılıktan uzak oluşu, bu suç tipiyle ilgilenen özel adli birimlerin olmaması gibi sorunlar halen çözüm beklemektedir.
Özet (Çeviri)
The articles 135, 136 and 138 of the Turkish Penal Code concern the general protection of personal data therefore they should be evaluated with the articles 243 and 244 of the Turkish Penal Code containing provisions relating to automatic processing of personal data. Personal data in a psyhical forms and, though it concerns automatic processing of personal data, the article 245 of Turkish Penal Code relating to improper use of bank or credit cards are not applied to this crime. While the article 16 of the Turkish Draft Law on Protection of Personal Data concerning the felony refers to the articles 135 and 136 of Turkish Penal Code, the article 17 of the same draft contains provisions on the misdemenaur. It is very important to take into consideration of the international dimension of the personal data protection and especially USA legal perspective, in addition to this as our legal system is more similar with the French Legal System it is also necassary to investigate European Law. Especially, Turkish Penal Procedure Code and The Law on the Powers and Duties of Police also contain some special provisions relating to personal data. As the topic is relatively new from the judicial perspectives the scientific data and the case-law considered together. Given the nature of the information field it is possible that classic crimes can be comitted by using personal data. Problems like the lack of direct codification concerning personal data, the corporate entity's victim and perpetrators status, the competence of the criminal court, the protection of the deceased persons'personal data, the problem of the time of commission of the crime, the unsifficient sanctions for the crime, the lack of special judicial unit responsible for that type of crime still wait solution.