Çalışanlarda tükenmişlik ve sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Enerji sektöründe bir araştırma
Investigation of the relationship between burnout and cyberloafing behaviors: A research in the energy sector
  1. Tez No: 554765
  2. Yazar: TUBA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TANSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı tükenmişlik ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve tükenmişlik düzeyinin sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak“Sanal Kaytarma Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”sorularından oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma Kocaeli ilinde enerji sektöründe çalışan 300 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi ve normallik testi uygulanmıştır. Sanal Kaytarma Davranışları ve Tükenmişlik arasındaki ilişkiyi ve birbirlerine olan etkilerini tespit edebilmek için Korelasyon ve Regresyon analizi yapılmıştır. Bunların yanı sıra katılımcıların demografik özelliklerinin dağılımı ve farklılıklarının test edilmesinde T-Testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sanal kaytarma davranışları ile tükenmişlik arasında anlamlı bir etki ve ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Tükenmişliğin, sanal kaytarma davranışının alt boyutu olan internette gezinme faaliyetleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken; e-posta faaliyetleri üzerindeki etkileri anlamlı bulunmamıştır. Daha sonra yapılacak araştırmalar ve yöneticiler için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarının uygulayıcılara ve literatüre önemli katkılarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between burnout and cyberloafing behaviors and to examine the effect of burnout level on cyberloafing behavior. In accordance with this purpose, as a data collection tool, a questionnaire form consisting of“cyberloafing scale”and“Maslach's burnout scale”was used. The study was applied to 300 people working in the energy sector in Kocaeli province. Frequency analysis, factor analysis, reliability analysis and normality test were applied on the obtained data. In order to be able to determine the relationship between cyberloafing behavior and burnout, correlation and regression analysis were performed. In addition, T-Test and ANOVA test were used to test the distribution of demographic characteristics and differences of the participants. As a result of the analyzes, it was found that there was a significant effect and relationship between cyberloafing behavior and burnout. While the effects of burnout on browsing, which are the sub-dimension of cyberloafing behavior were found statistically significant; the effects on e-mailing were not found significant. For further studies and managers, recommendations were made. It is thought that the results of the research will make a significant contribution to the practitioners and the literature.