Alüminyum matrisli malzemelerin mikrodalga fırında sinterlenmesi
Sintering of aluminum matrix materials by microwave furnace
- Tez No: 554773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ÖZGÜR YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, yeni bir metalik cam takviyeli alüminyum matrisli kompozit üretmek için, mikrodalga hızlı sinterleme yöntemi ve yüksek sertliğe sahip Co42Cu1Fe20Ta5.5B26.5Si5 metalik cam partiküllerinin avantajları birleştirilmiştir. Metalik cam takviyeli alüminyum matrisli kompozit numuneleri, hava koşullarında ve takviye partiküllerinin kristalleşmesini önleyen bir sıcaklıkta mikrodalga sinterlemeyle hazırlanmıştır. %5-20 metalik cam takviyeli kompozit tozlar, yüksek hızlı bilyalı değirmen ile hazırlanmış ve 500°C'de 30 dakika boyunca mikrodalga ısıtma yöntemiyle sinterlenmiştir. Mikroyapısal özellikler, X-ışını kırınımı ve taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Ayrıca numunelerin mekanik özellikleri, basma testleri ve Vickers sertlik ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Sinterleme çalışmaları, mikrodalga ısıtma işlemi gerçekleştirildiğinde, metalik cam partiküllerinin belirli bir sıcaklığın üzerinde (>500°C) yardımcı ısıtma elemanından bağımsız olarak etkileşime girdiğini göstermiştir. Bu durum, sinterleme sıcaklığının seçimi için belirleyici olmuştur. İyi dağıtılmış takviyeler içeren bu numunelerin mikroyapıları üzerinde yapılan incelemeler, takviye ve matris arayüzleri arasında intermetalik faz oluşmadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, 2 saat süreyle öğütülmüş kompozit örneklerin, alüminyuma kıyasla büyük oranda yüksek basma dayanımı ve sertlik değerleri sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the advantages of Co42Cu1Fe20Ta5.5B26.5Si5 metallic glass particles having high hardness and microwave fast sintering method were combined to produce a new metallic glass reinforced aluminum matrix composite. Composite specimens of metallic glass reinforced aluminum matrix are prepared by microwave sintering at a temperature that prevents crystallization of the reinforcing particles. 5-20% metallic glass reinforced composite powders were prepared by a high-speed ball mill and sintered at 500°C for 30 minutes by microwave heating. Microstructural properties were investigated by X-ray diffraction and scanning electron microscopy. In addition, the mechanical properties of the samples were evaluated by compression tests and Vickers hardness measurements. The sintering studies showed that when microwave heating was performed, the metallic glass particles interacted with microwaves at certain temperatures (above 500°C), causing excessive heating independently from the susceptor heating element. This was decisive for the selection of the sintering temperature. Investigations on the microstructures of these samples containing well-distributed reinforcements revealed that the intermetallic phase did not form between the reinforcement and matrix interfaces. The results showed that the samples milled for 2 hours exhibited significantly higher compressive strength and hardness values compared to pure aluminum.