İngiliz dili eğitiminde kültürlerarası iletişim becerisinin rolü
The role of intercultural competence in english language teaching
- Tez No: 554774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Donanımlı birer öğretmen ve yabancı dil öğretim materyallerinin yetkin kullanıcıları olmalarına ek olarak, ingiliz dili eğitmenleri yabancı dil öğretimini kültürlerarası bir etkileşim olarak görmelidir. Günümüzde, öğretmenlerin sınıflarında ve sınıf dışında kültürlerarası iletişim becerisini öğretmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bireylerin toplumda etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için herhangi bir kültürel engelde birbirini anlama yeteneğine sahip olmaları beklenmektedir. Bu nedenle, eğitim alanında kültürlerarası iletişimi çalışmalarında aktarabilecek ve kültür öğretimini destekleyecek kişilere ihtiyaç vardır. Bu tezin amacı, kültürlerarası eğitimin boyutlarına bir giriş sağlamak ve öğretmen eğitimi ve öğretim uygulamalarında kültürlerarası iletişim kavramının geliştirilmesi için bir teşvik sağlamaktır. Ayrıca, ingilizce eğitmenlerinin sınıfta kültürlerarası bir engeli çözme yeterliliğini ve sınıf içinde kültürlerarası iletişimi arttırmaya yönelik teknikleri geliştirme ve kullanma konusundaki gelecek eğitim oturumlarına açıklıklarını yansıtmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to being skillful classroom teachers and competent users of foreign language teaching materials, teachers should also view foreign language teaching through an intercultural perspective. Teachers are now required to teach intercultural competence within and out of their classroom. Moreover, they are expected to have the ability to understand each other across all types of cultural barriers in order to make our societies work. That is why there is a real urgency for teachers that can promote and transfer intercultural competence through their work and adopt approaches to culture teaching. The purpose of this paper is to provide an introduction to the dimensions of intercultural competence and to serve as an encouragement for the future progress of different concepts of teacher training and teaching practice. Finally, it targets to reflect the preparedness of english language teachers to an intercultural challenge in the classroom and their openness to future training sessions on developing and using techniques to promote intercultural competence within their classroom.