Tebriz'de yayınlanan Dede Korkut dergisi üzerine bir inceleme (1980-1982)
An analysis of the republican era journal Dede Korkut in Tabriz (1980-1982)
- Tez No: 554778
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada Tebriz'de çıkan Dede Korkut (دده قورقود) dergisi incelenmeye alınmıştır. İran'da İslam devriminden sonra çıkan ilk Türkçe dergi olan Dede Korkut Ağustos 1980 - Şubat 1982 tarihleri arasında aylık olarak çıksa da maddi nedenlerden dolayı aksaklıklar yaşamıştır. Derginin ekonomik yükü kurucusu H. Feyzullahi üzerinde olduğundan dolayı 20 sayıdan sonra derginin yayını durdurulmuştur. İslam devriminden sonra İran'da birkaç Türkçe dergi yayın hayatına başladı. Ancak bu dergilerin hayatı siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı kısa oldu. Şah rejiminin Azerbaycan kültürüne baskılarından sonra İslami devrimle birlikte Türkçenin serbest olacağı umuduyla birkaç dergi ve gazete çıkmaya başladı. Dede Korkut Dergisi'nin sahibi ve müdürü Dr. Hüseyin Feyzullahi (Ulduz) ve baş yazarlığını Aliriza Zihak (Ağçaylı) üstlenmiştir. Yazar kadrosu terkibinde bu iki kişinin yanında Hemid Ahmedzade (Telimhanlı) da bulunmaktadır. Reklam gelirinin yok sayıldığı derginin masrafları da bu kişiler tarafından giderilmiştir. Derginin yazarları Azerbaycan kültürüne ömür vermiş insanlardan oluşmaktaydı. Bu çalışmada İran'da basın hayatına değinerek 1980 de Tebriz'de çıkan Dede Korkut dergisi üzerine bir incelenme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dede Korkut journal was examined. Dede Korkut jurnal is the first Turkish journal published after the Islamic revolution in Iran. Dede Korkut has total of 20 numbers in Tabriz between 1980 and February 1983. First appeared monthly but after that three months due to financial reasons. Feyzullahi, founder of the magazine's economic burden therefore The publication of the journal was stopped after 20 issues. After the Islamic revolution in Iran, many Turkish and Turkish-Persian languages began to be published in two languages. However, the publication of these journals was short for political and economic reasons. After Shah regime that pressure on the Turkish language and coulture after the Islamic revolution, many magazines and newspapers have been published in the hope that Turkish language and coulture will be free. Owner and Director of Journal was Huseyin Feyzullahi Vahid (Ulduz). Lead author was Aliriza Zihak (Agcaylı). Also Hemid Ahmedzade (Telimhanli) was in author staff of Dede Korkut Journal. Ad revenue was destroyed in the journal. The costs of the journal were given by these individuals. The authors of the journal were very valuable people. They were the people who gave life to the Azerbaijani culture. They are Azerbaijan's leading cultural figures that articles published again and again in Dede Korkut Journal. In this study, we talked about printing life in Iran. And Dede Korkut magazine that 1980 in Tabriz was examined.