Türk sineması film afişlerinin grafik incelemesi
Graphic analysis of Turkish cinema movie posters
  1. Tez No: 554793
  2. Yazar: BELMA YAMUR KEÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, sinemanın gelişimi ile paralellik gösteren ve sinemanın tanıtımında önemli bir faktör olan Türk film afişlerinin, Türk sinemasının başlangıcından günümüze kadar geçen süreçte geçirdiği evreler incelenmiştir. Türk Sinema Tarihi başlangıcından günümüze kadar araştırılmış ve geçirdiği süreç kısaca anlatılmıştır. Türlerine göre ayrılan Türk sineması, afişler üzerinden grafik tasarım anlayışı ile incelenmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de afişin gelişimi ve sinema afişlerinin Türkiye'deki tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Sinema afişlerinin yapılış tekniklerinden bahsedilmiş ve teknolojinin afişlerin gelişimi üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın sınırlılıkları açısından başlangıcından günümüze kadar ele alınan tez konusunun uzun bir dönemi kapsaması ve film sayısının fazlalığı karşılaşılan önemli bir sorundur. Ayrıca konu ile ilgili kaynak yetersizliği karşılaşılan diğer önemli kısıtlardandır. Çalışmaya söyleşiler bölümü eklenerek Türk sinemasına ve Türk film afiş sanatına emek vermiş kişilerle görüşülmüş yetersiz kaynak sıkıntısına çözüm olabilmek hedeflenmiştir. Çalışmada en çok film üretimi yapılan yıllar olan 1950-1980 yılları arasında çekilen ve en çok akılda kalan filmlerin afişlerinin bir kısmı döneminde en çok tercih edilen yöntem olan illüstrasyon yöntemi ile yeniden üretilmiş, bir kısmı günümüz tasarım anlayışı ile tekrar tasarlanmıştır. Seyirciyi sinemaya çekmek ve filmle bir bağ kurması amaçlanan film afişleri aynı zamanda yapıldıkları dönemin sosyal, politik durumu, toplumun değer yargıları hakkında izleyiciye bilgi vermektedir. Bu yönüyle de kültürel bir miras niteliği taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı sinema gibi kültürel mirasımız olan sinema afişlerinin gelişimi hakkında bilgilendirmek ve gelişimine ışık tutabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish movie posters, which are in parallel with the development of cinema and which is an important factor in the promotion of cinema, have been examined the stages of Turkish cinema from the beginning to the present. History of Turkish Cinema has been researched from its inception until today and its process is briefly explained. The Turkish cinema, which is divided according to its types, has been examined through the banners on graphic design. The development of banners and posters of movies in the world and Turkey are included in the historical development in Turkey. The construction techniques of cinema posters were mentioned and the effect of technology on the development of posters was mentioned. In terms of the limitations of the study, the thesis subject covered a long period from the beginning to the present day and the number of films is an important problem encountered. In addition, resource shortage is another important constraint encountered. Interviews have been added to the study and it has been aimed to provide solutions to the problems of inadequate resources discussed with the people who gave labor to Turkish cinema and Turkish movie poster art. In the study, most of the films that were filmed between the years of 1950-1980 and most remembered were re-produced with the illustration method which is the most preferred method during some of the posters' films. The film posters, which are intended to bring the audience to the movies and establish a bond with the film, also inform the audience about the social, political and social values of the period in which they were made. In this respect, it is a cultural heritage. The aim of this study is to inform the development of cinema posters which are our cultural heritage such as cinema and to shed light on its development.