2000 ile 2016 arasında yapılmış Türk filmlerinde kullanılan afiş tasarımlarının grafik tasarımı bağlamında incelenmesi
An analysis the context of graphic design used in Turkish films performed between 2000 and 2016 years
  1. Tez No: 557919
  2. Yazar: VEHBİ KOLÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. ERGÜN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada 2000 ile 2016 yılları arası yapılmış olan Türk Film Afişlerinin Grafik Tasarımı bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma süresince 2000 ile 2016 yılları arasındaki Türk film afişlerini araştırmak ve bu afişleri; boyut, tasarım, yapım, tipografi ve kullanılan yazı karakteri, fotoğraf, resim ve renklerin kullanımı, farklılık ve zıtlık açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında afiş nedir, afişin içeriğini oluşturan öğeler nelerdir, afişin tarihsel gelişimi ve film afişleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca araştırmada afişler üzerine yapılan çalışmalarla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada afişler ile ilgili literatür taraması yapılarak ve 2000 ile 2016 yılları arası Türk filmlerinden seçilmiş olan 16 film grafik tasarımı bağlamında incelenmiştir. Araştırma çerçevesinde incelenen afişler ve kaynaklar neticesinde film afişlerinin toplumda var olan sorunları yansıtmada güçlü bir rol üslendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the Turkish Film Posters in the context of Graphic Design between 2000 and 2016. For this purpose; 2000 to 2016 between the box office and the Turkish Film Banners to investigate these banners; Dimension, Design and construction, Typography and text used, Photographs, Use of paintings and colors, Difference and contrast. Within the scope of the research, what is the name of the poster, what constitutes the content of the posters, the historical development of the posters and the movie banners. In addition, information about the studies on posters was included in the research. The survey model was used in the study. 16 films selected from Turkish films between 2000 and 2016 were examined in the context of graphic design. As a result of the banners and resources surveyed in the framework of the research, it can be said that movie posters have a strong role in reflecting the problems in the society.