MHD mikro poıseuılle akış
MHD micro poiseuille flow
  1. Tez No: 554823
  2. Yazar: HATİCE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, sabit ısı akısına sahip mikro paralel plakalar arasından manyetohidrodinamik (MHD) akışta, plaka yüzeyine dik yönde etkiyen bir manyetik alanın varlığında kayma akış rejiminde ikinci mertebe kayma hızı ve sıcaklık sıçraması sınır şartı modelinin hız ve ısı transferi karakteristiklerine etkisi analitik olarak incelenmiştir. Sabit mikro paralel plakalar arasından, elektriksel iletkenliğe sahip sıkıştırılamaz viskoz bir akışkanın akışı daimi, laminer, hidrodinamik ve ısıl olarak tam gelişmiş kabul edilmiştir. Momentum ve viskoz yayılımı da dikkate alan enerji denklemi kayma akış rejiminde ikinci mertebe kayma hızı ve sıcaklık sıçraması sınır şartı modeli kullanılarak analitik olarak çözülmüştür. Momentum ve enerji denkleminden elde edilen teorik sonuçlar, manyetik alan parametresi, Knudsen sayısı, Brinkman sayısı ve ikinci mertebe kayma akışı sınır şartı modeli parametrelerinin hız ve sıcaklık dağılımını etkilediğini, ikinci mertebe kayma hızı ve sıcaklık sıçraması sınır şartı modelinin akış ve ısı transferi karakteristiklerini daha doğru tahmin edebilmek için gerekli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the second order slip boundary condition flow model on the velocity and heat transfer characteristics in the presence of a magnetic field acting normal to the plate surface in the magnetohydrodynamic (MHD) flow between the micro-parallel plates with constant heat flux is analytically investigated. The flow of an incompressible viscous fluid between the fixed micro-parallel plates, having electrical conductivity has been considered to be steady, laminar, hydrodynamic and thermally fully developed. The energy equation which takes into account the momentum and the viscous diffusion is solved analytically using the second order slip velocity and temperature jump boundary condition model in the slip flow regime. Theoretical results obtained from the momentum and energy equation show that, the magnetic field parameter, Knudsen number, Brinkman number and the second order slip flow boundary condition model parameters affect the velocity and temperature distributions. Moreover, it has been proven that, the second order slip flow boundary condition model is needed to predict the flow characteristics more accurately.