Paralel plakalar arasında MHD newtonıan olmayan nanoakışkanın akışında akış ve ısı transferi karakteristikleri
Flow and heat transfer characteristics of mhd non-newtonian nanofluid flow between parallel plates
- Tez No: 885313
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, mikro ölçekli paralel plakalar arasındaki manyetohidrodinamik kayma akışında viskoz yayılım etkileri dahil edilerek, Newtonian olmayan nanoakışkanların akış ve ısı transfer özelliklerini incelenmiştir. Alt plaka sabit ve üst plaka hareketli ve sabit sıcaklıklarda yürütülen araştırma, daimi tam gelişmiş laminer akış koşullarında birinci mertebe kayma hızı modeli ile hız ve sıcaklık dağılımı ile Nusselt sayısını değerlendirilmiştir. Manyetik alan şiddeti (M), kayma hızı (βv), Brinkman sayısı (Br), nanopartikül hacim fraksiyonu (ϕ) ve akışkanın davranış indeksi (n) gibi parametrelerin akışkanın hız ve sıcaklık dağılımı üzerindeki etkilerini ve bu parametrelerin Nusselt sayısına nasıl etki ettiğini ayrıntılı bir şekilde incelenmektir. Sonuçlar manyetik alan şiddeti ve nanopartikül hacim fraksiyonunun artışının akışkanın ısı transfer oranını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Brinkman sayısı, βv ve n gibi parametreler için Nusselt sayısı, hız ve sıcaklık karmaşık davranışı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, Newtonian olmayan nanoakışkanların termal performansının anlaşılması ve ısı transferi ile akış dinamikleri konusundaki bilgi birikimine önemli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the flow and heat transfer characteristics of non-Newtonian nanofluids in a magnetohydrodynamic slip flow between microscale parallel plates, incorporating the effects of viscous dissipation. The analysis is conducted with a stationary lower plate and a moving upper plate at constant temperatures, under steady-state fully developed laminar flow conditions, using a first-order slip velocity model to evaluate velocity and temperature distribution as well as the Nusselt number. Parameters such as magnetic field strength (M), slip velocity (βv), Brinkman number (Br), nanoparticle volume fraction (ϕ), and the fluid behavior index (n) are examined in detail to understand their effects on the fluid's velocity and temperature distribution and their impact on the Nusselt number. The results indicate that increasing magnetic field strength and nanoparticle volume fraction significantly enhance the fluid's heat transfer rate. The Nusselt number, velocity, and temperature exhibit complex behavior for parameters such as Brinkman number, βv, and n. These findings contribute substantially to the understanding of the thermal performance of non-Newtonian nanofluids and provide valuable insights into heat transfer and flow dynamics.