Meme kanser dokusunda matriptaz-2 (TMPRSS6) protein ifadesi ile klinik bulgular arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationship between matriptase-2 (TMPRSS6) protein expression and clinical findings in breast cancer
- Tez No: 554827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meme kanseri, kadınlarda ölüme neden olan kanserler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle, hastalığın erken tanısı çok önemlidir. Matriptaz-2, Tip II Transmembran Serin Proteazlar (TTSP) ailesinin bir üyesidir. Matriptaz-2'nin çeşitli kanser türlerinde (meme, prostat gibi) tümör gelişimi ve metastazı gibi bazı hücresel fonksiyonlarda rol oynadığı gösterilmiştir. Matriptaz-2 seviyesinin, hasta prognozu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda meme kanseri hastalarının tümör ve normal dokularında matriptaz-2 protein ekspresyon düzeylerini tespit edip, hastaların klinik bulguları ile ilişkisini inceledik. Çalışmada, meme kanseri tanısı almış 21 kadın hastadan alınan tümör ve normal meme dokusu örnekleri kullanıldı. Matriptaz-2 protein ifade düzeyi western blot yöntemi kullanılarak tespit edildi. Çalışmamızda, normal dokulardaki Matriptaz-2 (TMPRSS6) protein ifade düzeylerinin tümör dokularına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (P=0,012). Matriptaz-2 protein ifade düzeyleri ile klinik bulgular arasındaki ilişkiyi incelediğimizde; nükleer derecesi I, II olan, histolojik derecesi I, II olan, lenf nodülü olan, klinik aşaması III, IV olan ve mikrokalsifikasyonu olan hastaların normal dokularındaki matriptaz-2 protein ifade düzeyleri tümör dokularına oranla istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek bulundu (sırası ile p=0,0001, p=0,0001, p= 0,0001, p= 0,0001, p=0,0001). Çalışmamızın sonuçları, Matriptaz-2 seviyesindeki artışın iyi prognoz ve bulgu ile ilişkili olduğunu gösteren literatürdeki bulgular ile paralellik göstermektedir. Matriptaz-2 protein seviyesinin tümör dokularında azalması, matriptaz-2'nin meme kanseri hücrelerinin hareketli ve invaziv yapısı ile meme tümörlerinin gelişimini sınırlamada rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Matriptaz-2 seviyesi, meme kanseri hastalarında prognostik değer taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is in the first place among cancers in women to cause death. For this reason, early recognition of the disease is very important. Matriptase-2, a member of the Type II Transmembrane Serine Proteases (TTSP) family plays a role in various types of cancer (breast, prostate, etc.) such as tumor invasion and metastasis. Matriptase-2 level is thought to be related to patient prognosis. In our study, we determined the levels of matriptase-2 protein expression in tumors and normal tissues of breast cancer patients and examined the relation with clinical findings of patients. In the study, tumor and normal breast tissue samples from 21 female patients with breast cancer were used. Matriptase-2 protein expression level was determined using the western blot method. In our study, Matriptase-2 (TMPRSS6) protein expression levels in normal tissues were found to be statistically significantly higher than tumor tissues (P=0,012). When we examine the relationship between expression levels of Matriptase-2 protein and clinical findings; Matriptase-2 protein expression levels in normal tissues of patients with nuclear grade I, II, histological grade I, II, lymph node, clinical stage III, IV and microcalcification were statistically significantly higher than tumor tissues (respectively p=0,0001, p=0,0001, p= 0,0001, p= 0,0001, p=0,0001). The results of our study are in line with findings in the literature showing that the increase in Matriptase-2 level is associated with a good prognosis. Decrease in the level of matriptase-2 protein in tumor tissues suggests that matriptase-2 may play a role in limiting the development of breast tumors by the mobile and invasive nature of breast cancer cells. Matriptase-2 level may have a prognostic value in breast cancer patients.