Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda mr spektroskopi bulguları
  1. Tez No: 554897
  2. Yazar: VOLKAN KIZILGÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kızılgöz V, Obstrüktif Uyku Apne Sendromlu Hastalarda MR Spektroskopi Bulguları. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2011. Obstrüktüf uyku apne sendromlu hastalarda rutin görüntüleme tetkikleri ile belirlenemeyen hipoksik hasarın sonuçlarının bir ileri MR tetkiki olan proton MR spektroskopi ile ortaya konulması hedeflendi. Mart 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında S.B. Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine horlama şikayeti ile başvuran ve uyku laboratuarında polisomnografi tetkikine gönderilen ve serebral iskemi açısından rsk faktörleri bulunmayan 17 erkek, 8 kadın olmak üzere toplam 25 kişi çalışmaya dahil edildi. Polisomnografi sonucu bilinmeden kranial MR ve MR spektroskopi ile değerlendirilen hastalar MR verileri elde olunduktan sonra serebral iskemik lezyonu yok ise MR spektroskopi ile değerlendirildi. Spektroskopik verileri elde olunduktan sonra hastalar AHI değerine göre kontrol (AHI
Özet (Çeviri)
Kızılgöz V, MR Spectroscopy Findings In Patients With Obstructive Sleep Apnea Syndrome. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Department of Radiology, MD Thesis, Ankara 2011. The purpose was to diagnose the hypoxic impairment by MR Spectroscopy-an advanced MR technique which could not be visualised by routine imaging methods in obstructive sleep apnea patients. 17 male, 8 female, totally 25 patient who appealed to the department of chest diseases and referred to sleep laboratory for polysomnography without any risk for cerebral ischemia were included in the study. Unaware of polisonmograpy results, patients underwent MR spectroscopy if they did not have any ischemic lesion in routine MRI. After the spectroscopy results, patients were classified as control group (AHI