تحقيق شرح الدرة الخفية في الألغاز العربية
Şerhu'd-dürreti̇'l hafi̇yye fi̇'l i̇lgâzi̇'l Arabi̇yye(tahkîk ve tahlîl)
- Tez No: 554911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAMİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu tez, Arapçanın en önemli ilimlerinden biri olarak bilinen nahiv ilmini ve hicri 8.yy âlimlerinden biri olan İbnü'r Rükn el-Ma'arri'nin nahiv kitabının tahkikini ele almaktadır. Müellif eserini benzersiz bir şekilde oluşturmuş ve eserde Nahiv ilmine ait meseleleri seçerek buna Sarf ilmine ait meseleleri de ilave etmiş ve sayısı 53 beytten oluşan“Ed-Dürretü'l Hafiyye fi'l İlgazü'l Arabiyye”diye isimlendirdiği bir kasidesinde bunları bilmece şeklinde düzenlemiştir. Müellif daha sonra bu bilmeceleri, görüşlerini ve bu meseleleri kapsayan“Şerhu'd Dürreti'l Hafiyye fi'l İlgazü'l Arabiyye”diye isimlendirdiği bir kitapta ayrıntılı bir biçimde açıklamıştır. Bu kitabın el yazması araştırıldığı zaman bu kitapla ilgili iki esere ulaşabildi. Bunlardan biri yazarın kendisine ait olan el yazması, diğeri ise yazarın el yazmasından elde edilen nüshası tahkik etmeye karar verildi. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; müellifin adı, künyesi, doğumu, hocaları ve öğrencileri, Nahiv yaklaşımı, ilmi konumu, vefatı ve ilmi eserleri ele alınmıştır. Daha sonra eserin ilmi konumu tanıtılarak, tezde esas alınan nüsha örnekleriyle birlikte açıklandı. Bununla birlikte eserin yazara aidiyeti belgelenerek, müellifin eseri yazma sebebi, metodolojisi ve müellifin kaynakları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise eserin tezde esas alınan ilk nüshası tahkik edilecektir. Bunanla birlikte ilk nüsha ile ikinci nüsha karşılaştırılarak bu iki nüsha ve haşiyeler arasında bazı farlılıklar tespit edildi. Metindeki harekeler okuyucunun anlamasına yardımcı olacak şekilde düzeltilerek metinde geçen ayet-i kerimeler, Kur'an-ı Kerim okumaları, hadis-i şerifler, şiirsel ifadeler belirlendi. Eserde belirtilen özel isim ve ifadeler tercüme edildi ve müellifin eserde vehm ettiği ve hata ettiği konular belirtilerek müellifin eserde bildirdiği kaynaklar takip edildi. Daha sonra âlimlerin esere ve müellife ait atıfları belirtilerek açıklama ihtiyacı hissettiğim ve gerekli gördüğüm ifadeleri açık bir şekilde açıkladım. Okuyucunun kitapta gerekli konuları araştırabilmesi ve ilmi araştırmaları yapabilmesi için bir fihrist düzenlendi.
Özet (Çeviri)
This master thesis deals with the verification of a book in the Arabic syntactic issues of a scholar of the eighth century AH, IBN ALROKEN AL MAARI. Actually, it is known that syntax is one of the most important Arabic science. The author built his book in a unique style; he chose a set of syntactic issues, and added issues related to morphology“AlSarf science”. He wrote out of these issues riddles and organized them in one poem of fifty-three verses. He called the poem“AL Dura Al Khafya Fii Al Algaz Al Arabia”. =.“the hidden pearl in the Arab riddles”. He explained these riddles and elaborated on these issues in a book he called“ Shareh AL Dura Al Khafya Fii Al Algaz Al Arabia”. I have searched for all copies of the manuscript for this book and I have found two highly originated copies of it; the first written by hand by the author himself, and the second replicated copy of the author's. I have depended on these two copies in the verification method. I have divided my work in two sections; the first section, the study section, which talks about the author; his name, lineage, his birth , his sheikhs his disciples, his school of syntax, scientific stature, his death, and its scientific achievements, then I have acquainted the book and its scientific status, and provided a description of the versions I have adopted in my verification, along with samples of the papers of these copies. I have documented the ownership of the book to the author. Then I have explained the reason for its authorship, I have also showed the sources of the author and the method the author followed. The second section is the verification Section. In this section I have included a copy of the text of the original book from the first version I have depended on. I have also compared it to the second version and proved the differences between the two versions in the footnotes. Then, I have vowelized the text accurately to help the reader understand it, and I have authenticated the Holy Quranic verses contained therein, Quranic readings, the Hadiths, Poetic quotations, and Proverbs. I have identified the scholars mentioned in the book and alerted to the places where the author erred or was delusional. I have traced the author's references that he quoted from. I have verified them as possible as I could. I have explained in the footnotes what I thought he needed clarification and served the book with indexes that make it easier for the reader to search in the book and return to the necessary issues or quotations.