Sıfır gerilim anahtarlamalı seri rezonans eviricili ani su ısıtıcı
Zero voltage switching series resonant inverter hot water producer
- Tez No: 554959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında elektrikli ve gazlı şofbenlere alternatif olarak D-sınıfı seri rezonans evirici ile indüksiyon ısıtmalı bir şofben sistemi gerçekleştirilmiştir. Kontrol elemanı olarak Microchip firmasının dsPIC30f2020 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Maksimum güç gereksinimi için PLL algoritması ile rezonans frekansı tespit edebilmektedir. Sıfır gerilim anahtarlama (ZVS) şartları altında anahtarlama frekansı değiştirilerek güç ayarı yapılmaktadır. PI kontrol algoritması ile su çıkış sıcaklığı ayarlanmaktadır. Prototip olarak tasarlanan sistem maksimum 1,9 kW verebilecek güçtedir. Tasarımın matematiksel analizi MATLAB M-File programı ile, simülasyonu PSpice programı ile yapılarak elde edilen sonuçlar uygulama sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an induction heated water heater system was realized with D-Class Series Resonance Inverter, as an alternative to electric and gas water heaters. Microchip's dsPIC30f2020 microcontroller was used as the control device. Resonance frequency can detect with PLL algorithm for maximum power requirement. The power is adjusted by changing the switching frequency under zero voltage switching (ZVS) conditions. Output water temperature is adjusted by PI control algorithm. The designed prototype system is able to give 1,9 kW maximum power. The MATLAB M-File mathematical analysis results of the design was compared with the PSpice simulation results.