Etlik piliçlerde beta alanin'in in ovo veya yem ile verilmesinin sindirim sistemi, kas gelişimi, et kalitesi ve performans üzerine etkileri
Effects of in ovo or early post-hatch feeding of beta- alanine on the digestive system, muscle development, meat ouality and performance in broilers
  1. Tez No: 554975
  2. Yazar: HELİN ATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Ziraat, Biochemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada damızlık etlik piliç yumurtalarına in ovo beta alanin (βA) enjeksiyonunun embriyonik dönem ve çıkışta yolksuz embriyo ve çıkış ağırlığı, bazı sindirim sistemi ve metabolik olarak aktif organ ağılıkları, çıkış gücü, civciv kalite skoru ve yemleme davranışı (I. aşama) üzerine etkileri ve βA'nın in ovo veya yem ile verilmesinin performans, bazı kan parametreleri ve yukarıda sayılan diğer özellikler üzerine etkisi (II. aşama) incelenmiştir. Bu amaçla 960 adet kuluçkalık etlik piliç yumurtası (Ross 308) 6 tekerrürlü 4 gruba rastgele dağıtılmıştır. Buna göre I. aşamada; 1. grubu in ovo tuz enjeksiyonu (%0.9; pozitif kontrol, PK); 2. grubu negatif kontrol grubu (enjeksiyonsuz, NK); 3. grubu in ovo βA enjeksiyonu (%1; İOβA); oluştururken 4. grubu standart kuluçka prosedürüne (SK) tabi tutulan yumurtalar oluşturmuştur. ovo olarak enjekte edilecek solüsyonlar kuluçkanın 17. gününde 19 mm ve 27ga'lık iğne kullanılarak amniyona enjekte edilmiştir. Denemenin II. aşamasında çıkış sonrası başlangıç yemlerine ilk hafta %1 βA (YβA) ilave edilen muamele grubu için SK'dan elde edilen civcivler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was examined the effects of in ovo beta alanine (βA) injection on broiler hatching eggs on embryo and hatching weight without yolk sac of weight, some digestive system and metabolically active organ weights, hatchability, chick quality score and feeding behavior (stage I) and the effect of administration of βA in ovo or feed on performance, some blood parameters and other features mentioned above (stage II). For this purpose, 960 broiler hatching eggs (Ross 308) were randomly distributed into 4 groups with 6 replicates. According to this; Stage I.; 1. group in ovo salt injection (0.9%; positive control, PC); 2. group negative control group (no injection, NC), 3. group consisted of in ovo βA injection (1%; IOβA), while the 4. group consisted of eggs subjected to standard incubation procedure (SC). The solutions to be injected in ovo were injected into the amniotic on the 17th day of incubation using 19 mm and 27-ga needle. In the second stage of the experiment, the chicks obtained from SC were used for the treatment group in which 1% βA (FβA) was added to the starting feeds after the start.