Ampisilin ve ampisilin+beta-siklodekstirin kompleksinin etçi piliçlerdeki farmakokinetiklerinin karşılaştırılması
The pharmacokinetics of ampicillin and ampicillin+ß-cyclodextrin complex in broiler chickens
- Tez No: 158340
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
41 ÖZET Etlik Piliçlerde Ampisilin ve Ampisilin+(3-Siklodekstirm Bileşiğinin Farmakokinetiği. Bu çalışma, Ampisilin ve Ampisilin+p-siklodekstirin bileşiğinin etlik piliçlerdeki farmakokinetiğinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Çalışmada 28 günlük, ilaç uygulanmamış, 35 adet, Ross 308 ırkı etçi piliç kullanıldı ve 5 grup oluşturuldu. Her bir grupta 7 hayvan kullanıldı. Ampisilin bütün gruplardaki hayvanlara 20 mg/kg c.a. ampisilin baza eşdeğerde, Grup 1 (Ampisilin Nâ)'dekilere damar içi, Grup II (Ampisilin trihidrat) ve Grup III (Ampisilin trihidrat+p-siklodekstirin)'dekilere kursak içi, Grup IV (ampisilin trihidrat) ve Grup 5 (Ampisilin trihidrat+p-siklodekstirin)'dekilere içme suyuna katılarak verildi. îlacm plazmadaki yoğunluğunun belirlenmesi için, her bir hayvandan ilacın verilmesini takiben 5., 10., 20., 30., 45., dakikalar ile 1., 1,5., 2., 3., 4., 6., 8., 12. ve 24. saatlerde, heparinli tüplere kan alındı. Plazma örneklerindeki ilaç yoğunluğu disk difflizyon metodu ile belirlendi. Ampisilin+P-siklodekstirin bileşiği örme metoduna göre 1/1 M oranında hazırlandı. Kompleks oluşumu İR spektrofotmetrede tespit edildi. Kompleks içerisindeki ampisilin miktarı spektrofotometrik yöntemle tespit edildi. Ampisilin damar içi verilmesini takiben belirlenen plazma yoğunluğu-zaman eğrisinden ilacın iki bölmeli dışarıya açık modele göre dağıldığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY The Pharmacokinetics of Ampicillin and Ampicillin+p-cyclodextrin Complex in Broiler Chickens. This research was aimed to determine the pharmacokinetics of ampicillin and ampicillin+P- cyclodextrin complex in broiler chickens. For this study, total of 35, male, 28 day-old, Ross 308 breed, non-medicated, broiler chicks were used and five groups were designed. Seven animals were placed in each group. Equal to ampicillin base, 20 mg/kg body weight (b.w.) ampicillin was given to Group 1 (ampicillin sodium) intravenous, to Group 2 (ampicillin trihidrate) and to Group 3 (ampicillin trihidrate+p-cyclodextrin complex) intracrop, to Group 4 (ampicillin trihidrate) and to Group 5 (ampicillin trihidrate+P-cyclodextrin complex) in drinking water. Following the drug administration, the blood samples were taken into heparinased tubes at 5., 10., 20., 30., 45. minutes and at 1., 1,5., 2., 3., 4., 6., 8., 12. and 24. hours in order to determine the plasma levels of the drug. The drug's level in plasma samples was detected by agar-gel disc diffusion method. Ampicillin+p-cyclodextrin complex was prepared at the proportion of 1/1 M, according to kneading method. The complex formation was detected by IR-spectrophotometer. The ampicillin amount in the complex was determined by spectrophotometric method. The plasma concentration-time curve, that was determined following the intravenous administration of ampicillin, showed that the drug distributed according to two-compartment open model.