Postrenal akut böbrek hasarlı olgularda tanı, izlem ve uzun dönem renal sağ kalımda idrar nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalinin rolü
Additive value of urinary neutrophil gelatinase associated lipocalin to clinical judgement in postrenal acute kidney injury diagnosis, follow-up and mortality prediction in patients. ankara numune education and research hospital, department of nephrology, nephrology fellowship thesis, ankara, 2014.
- Tez No: 554976
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEDE
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH) böbrekte gelişen ani fonksiyon kaybı ile giden, ve mortalite ve morbiditesi hala çok yüksek seyreden klinik bir sendromdur. Böbrek hasarının erken saptanması belki de sendromun tanımlanmasından daha önemlidir. Bu nedenle hasarlanmanın erken dönemde saptanmasına yönelik çalışmalar yapılmalı ve ilerlememesi, ilerliyorsa komplikasyonların çözümlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu amaçla geliştirilen belirteçler; tanıda, takipte ve prognoz hakkında fikir sahibi olmada kullanılabilir. ABH nedenleri arasında postrenal nedenler de kalıcı renal hasara ciddi boyutta neden olabilmektedir. Özellikle obstrüksiyon giderici müdahalenin zamanlanması hakkında ortak bir karar oluşturulamaması da, belirteçlerin bu alanda kullanımını gündeme getirmektedir. Bir belirteç olarak serum veya idrar NGAL; bir çok çalışma ile, ABH erken tanısında, ABH ciddiyetinde, etiyolojisini aydınlatmada ve renal replasman ihtiyacı ve mortalite hakkında yol gösteri olarak kullanılmıştır. Postrenal nedenlerde kullanımı ile ilgili bilgi kısıtlıdır. Bu çalışmada 2 yıl boyunca postrenal nedenlerle ABH olan, t3 aydır stabil Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) olan, hastaneye yatış sırasında veya takipte ABH olan ve 18-65 yaş arası sağlık gönüllülerden oluşan 4 grup hasta; klinik ve demografik özellikleri bakımından incelendi. 4 grup hastanın başvuru anında (0. saat) idrar NGAL düzeyleri; postrenal grubun obstrüksiyon giderici müdahale sonrası 48. saat idrar NGAL düzeyleri değerlendirildi. KBH grubunda, ABH ve Postrenal ABH gruplarına göre 0.
Özet (Çeviri)
Acute Kidney İnjury (AKI) is a serious clinical syndrome of abrupt renal function loss accounting for overall high morbidity and mortality. Early detection of renal injury is more important than diagnosis of this syndrome. More research activities are necessary for early recognition of this injury; and to prevent complications, renal protective measures must be initiated at an early stage. The discovery of reliable biomarkers for this purpose would be very helpful in facilitating early diagnosis, follow-up and prognosis. Urinary tract obstruction is a serious and permanent cause of renal impairment. The main treatment of obstruction is to relieve the cause. However the precise timing of the intervention is not clear and biomarkers would be used in this purpose. As a biomarker NGAL may be measured by several methods both in plasma and urine for the early diagnosis of AKI, and for the prediction of AKI etiology, severity and clinical outcomes, such as dialysis requirement and mortality. Role of NGAL in postrenal causes is not clear. In this study; for 2 years we examined 4 group patients. Patients with postrenal AKI; patients with chronic kidney disease (CKD); patients who had AKI during hospitalization and healthy people between 18 and 65 year-old were analyzed due to their clinical and demographic properties. Urinary NGAL was analyzed in all groups at the beginning, and reanalyzed in patients with postrenal AKI after 48 hours of nephrostomy placement.