Demiryolu araçları fren sisteminde disk/balata etkileşiminin yapısal analizi
Structural analysis of disc/pad interaction in brake system of railway vehicles
- Tez No: 555030
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak demiryolu araçlarının frenlemesinde kullanılan fren diski/balata etkileşimlerine göre tasarım ve malzeme optimizasyonu amaçlanmıştır. Ayrıca, demiryolu araçlarında kullanılan tüm fren sistemleri, fren disklerinin frenlemedeki önemi, disk yüzeyinde oluşabilecek muhtemel deformasyonlar ve giderilmesine yönelik bilgiler verilmiştir. Bu amaçla, öncelikle fren diski ve balatalarda kullanılan farklı malzemeler için farklı disk tasarımları yapılarak, disk/balata etkileşimine göre sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda disk yüzeyinde oluşan toplam deformasyon miktarları ve eşdeğer gerilmeler değerlerlendirilerek en uygun disk/balata malzemesi ve geometrisi önerilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, farklı disk tasarımları arasında deformasyon açısından dairesel hava kanallı diskin en uygun tasarım olduğu bulunmuştur. Hem deformasyon hem de gerilme analizi sonuçlarına göre dairesel hava kanallı Al/SiC MMK diskin daha uygun olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Sonlu elemanlar yöntemi, demiryolu araçları, fren sistemleri, disk/balata etkileşimi, deformasyon. Bilim Kodu : 914.1.093
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design and material optimization according to the brake disc/pad interactions used in braking of railway vehicles by using finite element method. In addition, all braking systems used in railway vehicles, the importance of brake discs in braking, possible deformations on the disc surface and information about the elimination are given. For this purpose, firstly different disc designs were made for different materials used in brake disc and pads and finite element analysis were performed according to disc/pad interaction. In the result of the analyses, the most suitable disc/pad material and geometry were proposed by evaluating the total deformation amounts and equivalent stresses on the disc surface. As a result of the evaluations, it was found that the disk with circular air slot is the most suitable design in terms of the deformation among different disc designs. According to both deformation and stress analysis results, Al/SiC MMC disk with circular air slot was found to be more suitable. Key Word : Finite element method, railway vehicles, brake systems, disc/pad interaction, deformation. Science Code : 914.1.093