Deneysel spinal kord yaralanma modelindetadalafilin etkinliğinin fonksiyonel vebiyokimyasal incelenmesi
A functional and biochemical evaluati̇on on effect of tadalafil on experimental spinal cord injury model
  1. Tez No: 555066
  2. Yazar: SALİM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET GÜRHAN GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; bir fosfodiesteraz tip 5 enzim inhibitörü olan tadalafilin spinal travma uygulanan ratlardaki etkinliği değerlendirildi. Değerlendirme fonksiyonel nörolojik muayene ve biyokimyasal testlerle yapıldı. 20 adet erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Tadalafil grubu (n=7), laminektomi + travma grubu(n=7) ve sadece laminektomi yapılan grup(n=6) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Tadalafil grubuna normal fare yemi ve içme suyu yanında 1 hafta boyunca günlük 10 mg/kg dozunda oral yoldan tadalafil verildi. Bütün grupların spinal kordları azami dikkat gösterilerek açığa çıkarıldı. Modifiye Allen Ağırlık Düşürme Metodu ile ratlarda spinal travma oluşturuldu. Tadalafil ve LT(laminektomi+travma) gruplarına, oluşturulan standart düzenekle 10 cm. yüksekten 5 gr. ağırlığında ağırlık düşürüldü. Laminektomi yapılan grup ek işlem yapılmadan kapatıldı. 1 gün sonra ratların fonksiyonel nörolojik değerlendirmesi yapıldıktan sonra sırtları tekrar açıldı ve spinal kordlarından 1 cm'lik doku örneği alındı. Fonsiyonel nörolojik değerlendirme Modifiye Tarlov Testi'ne göre yapıldı. Modifiye Tarlov Testi tadalafil grubunda LT grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Biyokimyasal değerlendirmede, MDA ve inflamatuar süreçte görevli sitokinlerden IL-6 ve TNF-α düzeyleri incelendi. Lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan MDA düzeyi tadalafil grubunda LT grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. TNF-α, IL-6 düzeyleri de tadalafil grubunda, laminektomi + travma grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Bu çalışma ile spinal travma uygulanan ratlarda tadalafil kullanımının nörolojik muayene ve biyokimyasal sonuçlarda anlamlı derecede düzelme oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of Tadalafil; a type V phosphodiesterase enzyme inhibitor on rats with spinal trauma was evaluated. The evaluation consisted of neurological examination and biochemical parameters. Twenty healthy male Wistar-Albino rats were used in this study. They were separated into three groups; Tadalafil receiving group (n=7), laminectomy and trauma group (n=7) and just laminectomy group (n=6). The Tadalafil group received daily dose of Tadalafil 10mg/kg for a week along with bait and water. Each rat's spinal cord was dissected with utter caution. The spinal cord was traumatized by Allen's weight drop method. Using a Standard apparatus 5 gr of weight was dropped from a height of 10 cm on the spinal cords of the Tadalafil and LT (laminectomy + trauma) group. No extra maneuvers were conducted on the laminectomy group. A day later the rat's functional neurological status was examined followed by re-exploration of the spinal cord for 1cm of tissue sampling. The Tarlov Scale was used to evaluate the functional neurological status. The Modified Tarlov Scale was rated significantly higher in the Tadalafil group than the LT group. For the biochemical parameters, MDA and cytokines such as IL-6 and TNF-α involved in the inflammatory process were examined. MDA – an indicator of lipid peroxidation – was found to be significantly lower in the Tadalafil group compared with the LT group. TNF-α and IL-6 levels were also found to be lower in the Tadalafil group compared with the LT group. Shortly, this research showed that the used of Tadalafil group in spinal trauma resulted in better neurological outcome and significant improvement in biochemical parameters.