Transatlantic relations and European identity: An analysis of European public opinion on economic and security cooperation between the European Union and The United States
Transatlantik ilişkiler ve avrupa kimliği: Avrupa kamuoyu ve Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasında ekonomik ve güvenlik işbirliği üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 555067
  2. Yazar: BENGİ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ekonomik ve güvenlik işbirliğine yönelik Avrupa kamuoyunu incelemektedir. Araştırma, transatlantik ilişkilere yönelik tutumları Avrupa entegrasyonunun ekonomik boyutlarına verilen destek ile açıklamayı amaçlayan bir model önermektedir. Araştırma, Avrupa kamuoyunun transatlantik ekonomik ve güvenlik işbirliği algısı üzerinde değerlerin rolünü araştıran değerler yaklaşımı ile tamamlanmaktadır. Model, Eurobarometre ve Transatlantik Eğilimler Araştırması verilerine dayanarak, AB üye ülkelerinde bireysel ve ulusal düzeyde çok sonuçlu lojistik regresyon analizi ile incelenmektedir. Sonuçlar, AB ile ABD arasında daha yakın ekonomik işbirliğine yönelik kamuoyu desteğinin, AB'nin ekonomik alanda kendine yeterlilik, uluslarüstü finansal aktörlük, Euro bölgesi ve AB içi hareketliliğe olan destek ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, güvenlik işbirliğine yönelik destek, önerilen model kapsamında yalnızca Avrupa kamuoyunun AB'nin ekonomik alanda kendine yeterlilik ve uluslarüstü finansal aktörlüğüne yönelik tutumlarıyla açıklanabilmektedir. İkinci olarak değerler, ekonomik alanda yakın transatlantik ilişkilere destek üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olsa da, güvenlik işbirliği algısı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Üçüncü bulgu, sosyo-demografik özelliklerin Avrupa kamuoyunun transatlantik ilişkilere yönelik tutumlarını faydacı yaklaşımları da doğrulayarak açıklamada etkili olduğudur. Ulusal düzeyde, Avrupa ülkeleri arasında geleneksel“Atlantikçi”ve“Avrupacı”ayrım gözlenmektedir. Bazı durumlarda ise, AB entegrasyonunun ekonomik boyutlarına verilen destek, AB-ABD ilişkileri hakkındaki zıt fikirleri yansıtmaktadır. Avrupa kamuoyunun, AB'nin meşru bir aktör olarak ABD ile ekonomik işbirliği geliştirme konusundaki kapasitesini onaylamasıyla birlikte, AB'nin güvenlik konularında ABD'den bağımsız bir yaklaşım sergilemesi konusunda isteksiz davrandığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research addresses European public opinion on economic and security cooperation between the European Union (EU) and the United States. It proposes a model based on EU's global actorness, which aims to explain attitudes towards transatlantic relations through support for economic aspects of European integration. The model is complemented with values approach exploring the role of values on the Europeans' perception of transatlantic economic and security cooperation. Drawing on Eurobarometer and Transatlantic Trends Survey data, the model is tested in a multinomial logistic regression analysis at individual and national level in EU Member States surveyed. The results suggest that European support for closer economic cooperation between the EU and the US is significantly and positively correlated with support for EU's self-sufficiency, supranational financial actorness, Eurozone and intra-EU mobility. However, support for closer security cooperation at the transatlantic is explained only by European attitudes towards EU's economic and financial actorness within the context of proposed model. Second, although values have a negative impact on support for closer transatlantic relations at economic level, they do not show statistically significant effects at standard levels on public perception of security cooperation. Third, personal attributes are also influential in explaining European attitudes towards transatlantic relations and confirm utilitarian explanations. At national level, traditional“Atlanticist”and“Europeanist”distinction between European nations is observed. In some cases, support for economic aspects of EU reflects opposite ideas about EU-US relations. Although Europeans agree on EU's capacity to enhance economic cooperation with the US as a legitimate actor, they are reluctant to recognize independent approach of the EU from the US in security issues.