Microişlemci tabanlı üç boyutlu Cnc platform geliştirilmesi
Microişlemci tabanli üç boyutlu Cnc platform geliştirilmesi
  1. Tez No: 555127
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÖZDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ ALPARSLAN SAVUNMA BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI ANKARA 2019 MİKROİŞLEMCİ TABANLI 3 BOYUTLU CNC PLATFORM GELİŞTİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ HALİL İBRAHİM DENİZ ÖZET CNC platformlar, savunma sanayii, eğitim, sağlık ve imalat sanayii gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber CNC platformların eksen sayıları ve hassas işlem yapma kabiliyetleri de sürekli artmaktadır. Artan bu imkân ve kabiliyetler, CNC platformların askeri faaliyetlerde ve laboratuvar ortamında gerçekleşen eğitimlerinde de etkin olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bu tezde, CNC platformların askeri alanda kullanılmasına yönelik literatürdeki örnek çalışmalar ile bu maksatla kullanılabilecek örnek bir CNC platform geliştirme süreci sunulmuştur. Çalışmada; Öncelikle, CNC platforma ilişkin elektromekanik tasarım yapılmış, ardından mikroişlemci tabanlı bir kontrol kartı sistemi tasarlanmıştır. Kontrol sisteminin tasarımını müteakip, sisteme ilişkin orijinal mikroişlemci ve kontrol devre kartları tasarlanarak platforma monte edilmiştir. Elektromekanik ve kontrol sistem tasarımında, CNC platformun farklı ölçüler gerektiren uygulamalar için genişleyebilir/ölçeklendirilebilir yapıda olması tasarım kriteri olarak göz önüne alınmıştır. Geliştirme çalışmasının ardından sistem test edilerek yapılan tasarım doğrulanmıştır. Bu tez çalışması, bir CNC platformun geliştirilmesinin aşama aşama anlatılıyor olmasının yanı sıra CNC Platformlar hakkında Türkçe yazılmış bir kaynak olma özelliğini de taşımaktadır. Literatürde çok sayıda benzer çalışma olmasına rağmen iki farklı fonksiyonu tek bir platformda birleştiren çalışma bulunmamaktadır. Anahtar Kelimeler : Mikroişlemci, Mikrodenetleyici, Arduino, GRBL, CNC Shield, G-kod, CAD, CAM.
Özet (Çeviri)
T.C. NATIONAL DEFENSE UNIVERSITY ALPARSLAN DEFENSE SCIENCES INSTITUTE ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING DEPARTMENT ANKARA 2019 DEVELOPMENT OF A MICROPROCESSOR BASED 3D CNC PLATFORM MASTER THESIS HALİL İBRAHİM DENİZ ABSTRACT CNC machines are widely used in many fields like defence industry, education, health and manufacturing industry. In accordance with this, the number of the axis and precision capability of the CNC machines keep on rising. So this rise in capabilty shows that it can used in trainings of military and labrotary researches, efficiently. In this thesis, it is mentioned about sample experiments and manufacturing processes that has been done for military and educational purposes, in past years. In the study; First of all, electromechanical design of a CNC platform is performed and then continued with a control-board design based on microprocessors. After the design of the control-board, the original PCB and microprocessors of the system are attached. In the design of electromechanical and control system, it is considered the CNC platform to be flexible and gradable for applications in different sizes. Following the design process, the system is confirmed with the testing. This thesis study is not only explaining the phases of development of a CNC but also it has the feature as a reference book written in Turkish about CNC Platforms. In the literature, although there has been many similar works about CNC Platforms, there is no study combining two different functions in one body. Keywords : Mikroprocessor, Microcontroller, Arduino, GRBL, CNC Shield, G-code, CAD, CAM.