Seramik sektöründe inovasyon ve ürün geliştirme uygulamaları için 'bilgisayar destekli prototipleme' cihazı tasarımı
?computer aided prototyping? machine design for innovation and product development applications in ceramic industry
- Tez No: 306968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, seramik sektöründe inovasyon ve ürün geliştirme uygulamaları için ?bilgisayar destekli prototipleme? cihazı tasarlanmış, prototipi imal edilmiş ve malzeme testleri yapılmıştır. Çalışma; cihazın tasarım parametrelerinin belirlenmesi ile başlamıştır. Bu parametreler çerçevesinde cihazın tasarımı ve imalatı için gerekli olan hesaplamalar yapılarak ve üç boyutlu bir çizim programında çizimi yapılmıştır. Yapılan çizime göre cihazın parçaları ile yataklama sistemleri imal edilmiş diğer parçalar hazır olarak satın alınmıştır. Cihazın gövdesi alüminyum profil destekli olarak inşa edilmiş, eksenler rulmanlı kızaklar ile yataklanmış ve hareket sistemi olarak bilyeli vidalı miller kullanılmıştır. Güç sistemi adım motorlarla sağlanmıştır. Bütün mekanik parçaların montajı yapılarak sistem hazır hale getirilmiştir. Cihazın elektronik kontrolü adım motor sürücüleri ve bir adım motor kontrol kartı yardımıyla yapılmıştır. Elektronik kontrol ünitesinde Toshiba adım motor kontrol entegreli kontrol devresi kullanılmış ve motor hareketleri KCAM 4 kontrol programı ile kontrol edilmiştir.Kontrol sistemi yazılımı bilgisayar ve mikroişlemci yazılımları olmak üzere iki kısımdan oluşturulmuştur. Bilgisayarda hazırlanan uygulama yazılımı prototip üretimi için gerekli komutları seri port üzerinden mikro denetleyici tabanlı kontrol kartına iletilmektedir. Kontrol kartı, adım motoru sürücü ve DC motor sürücü devreleri yardımıyla motorların kontrolünü gerçekleştirmektedir. Sonuç olarak, gerçekleştirilen sistem, çizim, oyma ve boyama ile prototip üretimi olmak üzere 3 farklı alanda kullanılmaktadır. Cihaz seramik üzerine desen çizimi ve boyanması ile desen oyulması gibi 2 ve 3 boyutlu prototip uygulamaları ile kullanımı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ceramic industry for innovation and product development applications, ?Computer-aided prototyping? equipment designed, prototypes have been manufactured and tested material. Work; the design began with the determination of design parameters. The device began to work with the determination of device design parameters. Within the framework of these parameters for the necessary calculations of the device design and manufacture were made and three-dimensional drawing made by a drawing program. According to the drawing, the bearing parts and the device parts were manufactured, the other parts were purchased as ready. The body of the device as a built-backed aluminum profile, axis motion system as a ball-bearing slides and ball screws are used with the bearing. Step motors are provided in the power system Installation of all mechanical parts were made ready made system. A stepper motor drivers and motor control were operated with the electronic control card. Toshiba electronic integrated stepper motor control unit was used in device and the movements are controlled by KCAM 4 program.The software system was composed of two parts computer and microprocessor control system software. The application was prepared by the computer software, micro-controller based control card commands are transmitted via the serial port to necessary for the production of a prototype control board, stepper motor driver and DC motor drive circuit performs the control with the assistance of engines. As a result, the system includes the production of the prototype by drawing, carving and painting, used in 3 different areas. As 2 and 3-D prototype has been tested for use with application of ceramic patterns carving, drawing and painting by the device.