Cahiliye Devri Arap edebiyatı'nda sa'alîk şairlerinden Teebbeta Şerran ve dîvânı
Taabbatha Sharran and his diwan from Sa'aaleek poets in Arab literature of Jahiliyya Period
- Tez No: 555126
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ÖZNURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Cahiliye devri Arap yarımadasında birbirinden bağımsız kuralları olan kabile yaşamının benimsenmesi, kabile reislerinin ve bazı zenginlerin yaptığı haksızlıkları denetleyecek ve hak savunuculuğu yapacak kurumların bulunmaması nedeniyle, toplum içinde dışlanan ve ezilen kimseler kendi hak arama yöntemlerini uygulamışlardır. Bir araya gelen bu dışlanmış ve fakir kimseler kendileriyle uzlaşmak istemeyen cimri zenginlerin mallarını yağmalayarak fakirlere dağıtmayı mübah görmüşlerdir. Bu çalışmada ṣu'lûk (yağmacı, eşkıya) adı verilen bu grubun bazı üyeleri genel olarak tanıtılmış, Arap şiirinde önemli yere sahip bu eşkıya şairlerden Teebbeṭa Şerran'ın hayatı ve yaşam tarzını yansıtan şiirler ise daha detaylı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
During the Jahiliyyah era (Age of Ignorance) in Arabian Peninsula, people who excluded from the society apply their own rights methods since every clan/tribe has its own rights, and there is no system to judge the behavior of tribal leaders and wealthy people. These derelict people come together and plunder the property of stingy rich people. This study introduces some members of a group, called ṣu'lûk (Looter/ Bandit), and also, examines the life of Taabbaṭha Sharran who is a significant bandit poet in Arabic poetry and investigates his poems which represents the lifestyle of Taabbaṭha Sharran.