Evaluation of accessibility for all in public buildings: Konya case
Herkes için erişilebilirliğin kamu binalarinda i̇ncelenmesi: Konya örneği
  1. Tez No: 555133
  2. Yazar: MERVE ÇUBIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Erişilebilirlik konusu modern toplumlardaki önemli konulardan biridir. Tüm insanlar eşit bir şekilde erişilebilir ve engelsiz çevrelerde yaşama hakkına sahip olduklarından, toplumda, insanların ihtiyaçlarını karşılayan erişilebilir ve engelsiz kentler sağlama eğilimi görülmeye başlamıştır. Yurt dışı örnekleri incelendiğinde erişilebilirliğin öncelikle yasal düzenlemelerle zorunlu hale getirildiği, sonrasında uygulama aşamasının devam ettiği ve bu düzenlemelere dayalı erişilebilir çevreler elde edilmeye çalışıldığı görülmüştür. Türkiye'de ise erişilebilirliği hedefleyen düzenlemelerin mekânsal yansımalarının yeterli düzeyde olmadığı gözlenmektedir. Erişilebilirlik, ilgili yazında genellikle sadece engelli insanları ilgilendiren bir konu gibi ele alınsa da, bu çalışmada engelli, yaşlı, bebek arabası kullanıcıları ve sağlıklı insanlar olarak farklı kullanıcı grupları açısından incelenmiştir. Kamu binaları pek çok kişi tarafından kullanılmasından dolayı ve insanlar üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğundan bu çalışmada kamu binalarındaki erişilebilirlik araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, mevcut yasal düzenlemelerle birlikte Konya'daki kamu binalarının erişilebilirlik performansını incelemek ve mekânların eksikliklerini ortaya koymaktır. Konya Tren Garı, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi binaları çalışma alanları olarak seçilmiştir. Bu alanlar, yazın taraması ve standartlardan elde edilen bilgiler sonucunda oluşturulan değerlendirme formuna göre değerlendirilmiştir. Çalışma alanları, mekâna varmak, mekâna girmek ve mekânı kullanmak başlıklarına göre incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, mevcut yasal düzenlemenin uygulama için yeterli ve kapsayıcı olmadığını göstermekte, yine de gerçekleştirilen yenilik ve düzenlemelerin göz ardı edilemeyecek nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Accessibility is one of the significant issues for contemporary societies. Since all people have equal rights to live in an accessible and barrier-free environment, there is a tendency to provide accessible and barrier-free environments which meet the needs of all people in the society. Although an accessible environment is usually considered only in relation to disabled people in literature review, this study examines accessible environments in terms of different user categories such as disabled, elderly, people who carry pushchair and healthy people eventually. Since public buildings are used by more people than private buildings and have more impact on accessibility rather than residential buildings, accessibility of public buildings are investigated. The aim of this study is to examine accessibility or deficiencies of places in terms of accessibility in the Konya case to display the extent of accessibility achieved by the existing legal framework in the context of public buildings. Konya Railway Station, Konya Training and Research Hospital and Konya Metropolitan Municipalities are chosen as case areas. These public buildings are examined in terms of some benchmarks which are developed throughout this study based on the literature and existing accessibility standards. Accessibility is studied under the headings of arriving to the place, entering the place and using the place in evaluation form. Findings of the study reveal that the laws in legislation are not enough for implementation and there are deficiencies. Although the improvements are not comprehensive, the developments and improvements in term of accessibility are not negligible.