Tersane kuruluş yeri seçimi ve yerleşiminin genetik algoritma tabanlı olarak yapılması
Shipyard location selection and layout based on genetic algorithm
- Tez No: 555134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Finansal konular üzerinde ciddiyetle durulması gereken büyük işletmelerden biri de tersanelerdir. Finansal konular içerisinde maliyetler önemli bir yer tutmaktadır. Bu maliyetleri oluşturan en önemli etken ise ilk yatırım maliyetleridir. Bir tersanenin kuruluş yeri seçimi ve yerleşimi ile ilgili konular, ilk yatırım maliyetinin büyük bir kısmını oluşturur. Tersanenin ilk yatırım maliyeti oldukça yüksek olduğundan kuruluş yeri seçimi ve yerleşiminde yapılan en ufak yanlışlıklar bile tersane kurulduktan sonra ortaya çıkan maliyetlerin fazla olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, bir geminin inşa maliyetleri çok yüksek olduğundan tersane kuruluş yeri seçiminde ve yerleşiminde yapılan yanlışlıklar bu maliyetin daha da artması ve gemi teslim süresinin uzaması gibi büyük sorunlara yol açar. Bu tezin amacı, yukarıda belirtilen olumsuzlukları minimum seviyeye indirgemek veya mümkünse ortadan kaldırmak için bir tersane kurmak isteyen yatırımcıya hem kuruluş yeri seçimi hem de yerleşimi konusunda yardımcı olacak bütünleşik bir çalışma sunmaktır. Tersane kuruluş yeri seçimi için bulanık AHP ile bulanık TOPSIS yöntemi birlikte uygulanmıştır. Optimal tersane yerleşimi için ise popülasyon tabanlı optimizasyon tekniklerinden biri olan genetik algoritmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shipyards are one of the big businesses that need to be seriously focused on financial issues. Costs play an important role in financial issues. The most important factor constituting these costs is the initial investment costs. Issues related to the location selection and layout of a shipyard are the major part of the initial investment cost. Since the initial investment cost of the shipyard is quite high, even the smallest mistakes made in facility location selection and facility layout cause the costs to be higher after the shipyard is built. Furthermore, because the costs of building a ship are very high, mistakes that in shipyard location selection and layout can lead to major problems such as a further increase in this cost and a longer lead time. The aim of this thesis is to present an integrated study that help both the facility location selection and facility layout to the investor who wants to establish a shipyard to minimize or if possible eliminate the problems mentioned above. Fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS method were applied together to select shipyard location. Genetic algorithms, one of the population-based optimization techniques, were used for optimal shipyard layout.