Sanal para piyasası ve Türkiye ekonomisi'ne entegre yolları
Digital money market can be i̇ntegrated into and Turkey economy
  1. Tez No: 555166
  2. Yazar: ŞAHİN KARATEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM OKUR DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya ekonomisinde çeşitli dönemlerde birçok yenilik yaşanmıştır. Bu yeniliklerden bazıları yalnızca bir kesimi ya da bir piyasa türünü etkilerken bazıları tüm dünyayı etkilemiştir. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi ticarette de yenilikler yaşanmaya başlamıştır. Kredi kartı sisteminin ortaya çıkmasından itibaren artık ekonomi ve ticarette sürekli yeni bir buluş hayatımıza girmiştir. İşte son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız 'Sanal Para' bu yeniliğin son halkalarından biri haline gelmiştir. 2008 yılında ortaya çıkan ve internet üzerinden yapılan ticarette kullanılmaya başlayan 'Bitcoin' bu alanda öncü olmuştur. İlk sanal para ve ödeme sistemi olan Bitcoin, bu piyasanın günümüzde büyük hâkimi olarak yer almaktadır. İçerdiği risk ve uygulamasındaki zorluklar bakımından büyük tartışmalara yol açmasıyla beraber halen belli bir kesim tarafından kabul görmese de Bitcoin'in öncü olduğu sanal para piyasası her geçen gün daha da büyümektedir. Türkiye'de ise ilk olarak 2013 yılında sanal para kavramı ortaya çıkmış ve halen üstüne birçok çalışma yapılmaktadır. Sanal para birimleri belli yasalarla düzenlenmemiş olduğundan dolayı yatırımcıları için çok ciddi sorunlar arz etse de, vergilendirilemediğinden dolayı daha fazla kazanç ve internet üzerinden yapılan işlemlerde kolaylık sağlamaktadır. Hem yüksek kazançlar vaat ettiği, hem de yeni ve ilgi çekici bir kavram olduğundan dolayı sanal paralar tercih edilmektedir. Sonuç olarak birçok uzman ekonomist tarafından riskli görülüyor ve yatırımcılar uyarılıyor olsa da sanal paralar her geçen gün dünya ekonomisindeki payını arttırarak yeni yatırımcılar çekmektedir. İşte bu çalışma da sanal para piyasasının ortaya çıkışından itibaren oluşan gelişmeleri ve özellikle büyüyen bu ekonomide Türkiye'nin ne şekilde etkin bir rol alabileceğine dair çıkarımlar elde etmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been many innovations in the world economy over various periods. Some of these innovations have affected only one segment or a market trend, while others have affected the whole world. With the introduction of technology into our lives, innovations have started to be experienced in trade as well as in many sectors. Due to the emergence of the credit card system, a new invention has always come into our lives in economy and commerce. Here, in recent years, we start to hear the name 'Digital Money' has become one of the last ring of this innovation. Bitcoin, which emerged in 2008 and started to be used on the internet, has become a pioneer in this area. Bitcoin is today a major judge of this market. Bitcoin's pioneer in the digital money market is growing even more day by day, with great debate in terms of risk and implementation difficulties and still not acceptable to a certain segment. In Turkey, the first digital currency concept emerged in 2013 and is still being done on several studies. Although digital currencies are not regulated by certain laws, they present very serious problems for investors, because it can not be taxed, it provides more profit and convenience that can be processed over the internet.Both are high-paying promises, as well as a new and engaging concept of digital money preferential. As a result, many experts seem to be risky by economists and even if investors are at war, digital money increases the share of the world economy on the last day and attracts new investors. In this study, it can take an active role in growing the economy, and especially after the developments in Turkey resulting in the emergence of digital money market implications are trying to achieve in this way.