Aortik ark anomalileri
Aortic arcus anomalies
  1. Tez No: 555173
  2. Yazar: FERİT KULALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arkus aorta anomalileri, embriyonik faringeal ark sisteminin bir veya daha fazla bileşeninin anormal gelişimi nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Nadir görülmeleri, çoğunlukla asemptomatik seyretmeleri veya birlikte bulunan konjenital kalp hastalığına ait bulguların öne çıkması, ark anomalilerinin gözden kaçmasına neden olabilmektedir. Bu anomalilerin semptomlarının değerlendirilmesi, erken tanısı ve tipinin saptanması, morbidite ve mortalitenin önlenmesi için önemlidir. Kardiyak kateterizasyon ve anjiyografi uygulanan hastalarda aortik ark anomalilerinin sıklığını ve klinik özelliklerini tanımlamak, eşlik eden konjenital kalp hastalıklarına göre en sık görülen birliktelikleri saptamak, tanısal yöntemleri ve bunların sonuçlarını tartışmak amacı ile hastanemizde Mayıs 2002 ‐ Aralık 2008 tarihleri arasında kardiyak kateterizasyon ve anjiyografi sırasında aortik ark anomalisi saptanan 198 hasta değerlendirildi. En sık görülen arkus aorta anomalileri % 56,5 oranında ayna hayali dallanması olan sağ aortik ark ve % 23,2 oranında normal sol aort arkının varyasyonlarıydı. Vasküler ring bulunduğu zaman ise nedeni sıklıkla sağ aort arkı ile birlikte sol desendan aorta ve duktus arteriyozus anomalisiydi. Sonuç olarak, bu çalışmada saptanan arkus anomalileri, görülme sıklıkları ve birlikte bulunan konjenital kalp hastalıkları, büyük ölçüde literatür ile uyum göstermekle birlikte bazı farklılıklar da içeriyordu. Arkus aorta anomalilerine başarılı bir yaklaşım için; bu anomalilerin tipleri, birlikte rastlanan konjenital kalp hastalıkları ve yol açtıkları semptomların bilinmesi ve görüntüleme yöntemleri arasındaki seçimin hastanın özelliklerine göre yapılmasının gerekliliği nedeni ile çalışmamızın yararlı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Arcus aorta anomalies are caused by abnormal development of one or more components of embryonic pharyngeal arcus system. They are often overlooked because they are very rare, progress asymptomatically, or involve dominant findings of congenital cardiac diseases. Evaluation of the symptoms, early diagnosis, and characterization of this anomaly are important for prevention of morbidity and mortality. In this study, 198 patients in whom aortic arcus anomalies were determined during cardiac catheterization and angiography in our hospital between May 2002 and December 2008 were evaluated to determine the incidence and clinical characteristics of aortic arcus anomalies and the most common forms of coexistence depending on accompanying congenital heart diseases in patients that undergo cardiac catheterization and angiography. The most common arcus anomalies were the mirror image branching in the right aorta (56.5%) and variations of the normal left aortic arcus (23.2%). In the presence of a vascular ring, the anomaly was caused by ductus arteriosus anomaly along with the right artic arcus and the left descendent aorta. In conclusion, the arcus anomalies, their incidence rates, and accompanying congenital heart diseases determined in this study were largely compatible with the literature; however, there were some differences as well. For effective management of arcus anomalies, knowledge of the types of these, accompanying congenital heart diseases, and the symptoms caused by these diseases and determination of the imaging modalities according to the characteristics of patients are important.