Kardiyak anomalilerin Duktus venozus ve Aort istmus Dopplerlerine etkisi
Effects of cardiac anomalies on Ductus venosus and Aortic İsthmus Doppler
  1. Tez No: 341777
  2. Yazar: GÜLŞAH İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEM İYİBOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Fetal kardiyak anomalisi olan fetuslarda Duktus Venozus (DV) ve Aort isthmus seviyelerindeki kan akım eğrilerinin profillerini ortaya koymayı ve bu profillerin kardiyak anomali taramasındaki katkısının olabilirliğini irdelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Nisan 2012- Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, İkinci Düzey Ultrason ünitesinde fetal kardiyololoji konseyinde yapısal kalp anomalileri teyit edilen 19-39 hafta arasında tekiz 64 gebeye ve kontrol grubu olarak 74 sağlıklı fetusa sahip gebeye Duktus Venozus ve Aort isthmus Doppler çalışması yapıldı. Duktus venozus doppleri transabdominal olarak, fetal apne esnasında, kalp hızı 120-160 dakika iken, sağ ventral midsagital planda, duktus venozusun umblikal venden orjinlendiği yerden yapıldı. Aortik istmus; longitüdinal aortik ark veya üç damar trakea kesitinde görüntülendi. DV için PVIV(S-a)/D, aort isthmus için IFI(S+D)/S ölçümlerini kullandık. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı uygulandı. İkili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve ikiden fazla gruplarda Kruskal-Wallis testlerinden yararlanıldı. Sonuçlar; %95 güven aralığında anlamlılık ise p0,05). DV PVIV için sağ kalp anomalisi olan gebeler(AA), geriye kalan gebeler(AB) ve kontrol grubu karşılaştırıldığında istatistiksel farklılık saptanmadı(p=0,197). İkişerli olarak gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında değer ortalamaları açısından bir farklılık olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to demonstrate the effect of the contribution of fetal cardiac anomalies on the Ductus venosus (DV) and Aortic isthmus blood flow curve profiles. Material and Method: Ductus Venosus and Aortic isthmus Doppler was performed between April 2012 to May 2013 at the Istanbul Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, Second Level Ultrasound unit. Ductus venosus and aortic isthmus doppler was applied to 64 singleton pregnant women between 19-39 weeks with fetal cardiac abnormalities whose cardiac abnormalities confirmed in fetal cardiology council, and a control group of 74 healthy pregnant women. Ductus venosus Doppler was performed transabdominal during fetal apnea when the heart rate range between 120 to 160 per minutes in the right ventral mid-sagital section. Aortic isthmus doppler is displayed in longitudinal cross-section of the aortic arch, or three-vessel trachea view. PVIV (S-a)/D for DV, IFI (S + D) / S for the aortic isthmus are used. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 software. For bilateral comparisons the Mann-Whitney U and bilateral comparisons of more than two groups Kruskal-Wallis tests were used. The results are 95% confidence interval, p 0,05). There were no statistical difference between fetuses with right sided cardiac anomaly (Group AA), and the rest(AB) for DV PVIV (p=0,197). Compared with each other in pairs, there was no significant difference.